Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kép: Albánia Balkán félsziget dél európa 2010 10 26 Fotó: Kállai Márton
„A nyelvemen van, de nem jut az eszembe!” Ha ezt túl gyakran érezzük, érdemes kideríteni, mi okozza memóriagondjainkat. Dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája szerint a panaszok hátterében vérnyomásproblémák is állhatnak. A koleszterinszint, az esetleges cukorbetegség, az iskolázottság is szerepet játszik a krónikus feledékenységben, és az sem mindegy, hogy az illető dohányzik-e.
A tartósan magas vérnyomás az erek belső felszínén először csak apró sérüléseket okoz, majd vérrögök képződnek, az érfalak pedig elmeszesednek. Ha ez a folyamat az agyi ereket károsítja, akkor az agy nem jut elég energiához és oxigénhez, s a sejtjei elhalhatnak. Ilyenkor az emlékezet, a koncentráló- és a beszédképesség is romolhat. Szerencsés esetben segíthet a gyógytorna és a beszédgyakorlás.
A vérzsírok, a vércukor és a vérnyomás szintjét azonban mindenképp be kell állíttatni az orvossal.
A gyógyszeres kezelés és az életmódváltás együtt hozhat javulást.
A memóriazavarnak lelki oka is lehet, például depresszió. Ha fáradtak, idegesek vagyunk, könnyebben leblokkolunk. Minél korosabb valaki, annál nehezebben és lassabban tanul. A szellemi hanyatlás kezdeti jeleire azért is érdemes odafigyelni, mert fokozatosan Alzheimer-kórba, demenciába torkollhat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu