Titokzatos fájdalmak nyomában

Csupán 1992-ben nevezte meg önálló betegségként az Egészségügyi Világszervezet a fibromyalgiát. Hazai statisztikák nincsenek, de az USA-ban 5 millió nőt érint, míg Németországban a lakosság 12%-a szenved különböző izomfájdalmakban, 90%-ban a gyengébb nem tagjai.

Család-otthonLengyel Gabriella2014. 10. 07. kedd2014. 10. 07.
Titokzatos fájdalmak nyomában

A fibromyalgia fájdalommal, izommerevséggel és -gyengeséggel, lehangoltsággal, fáradtságérzettel, alvászavarral, valamint az inak és ízületek működési zavarával jár. Szerencsére nem károsítja az ízületeket vagy a szerveket. A betegek állapota hullámzó, vannak rosszabb és enyhébb időszakok.

A tünetek erősödhetnek reggel, késő délután és esténként, rosszabbodhatnak a fáradtságra, szorongásra, az időjárási frontokra, hidegre, szélre, valamint a hormonális változásokra reagálva is.

Leginkább az aktív nők veszélyeztettek, a 25 és 60 közötti korosztálynál a legnagyobb a kockázata, hogy találkoznak ezzel a betegséggel. Mindmáig nem sikerült megfejteni, mi okozza a fibromyalgiát.

Egyes orvosok úgy vélik, egyfajta hormonális vagy kémiai egyensúlyhiány zavarhatja meg a fájdalmat jelző idegpályákat. Má sok szerint valamilyen traumatikus esemény, a krónikus stressz, a túl sok vagy túl kevés fizikai aktivitás növelheti az érzékenységét.

A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a kialakulása valószínűleg nem vezethető vissza egyetlen okra. Az első fontos lépés annak meghatározása, hogy mi súlyosbítja a tüneteket.

A nők hajlamosak túlvállalni magukat, és miután a saját igényeiket többnyire háttérbe szorítják, folyamatosan szoronganak, hogy minden területen megfeleljenek. Pihenés, feltöltődés nélkül senki sem tud hosszú távon teljesíteni, ezért a betegeknek a feszültség oldását meg kell tanulniuk a gyógyulásuk érdekében.

Az orvosok dolgát nem könnyíti meg, hogy sem a laborleletek, sem a röntgenvizsgálat nem mutat gyulladást vagy elváltozást az izmokban, illetve az ízületekben.

Általában a nem gyógyszeres kezelési módok a leghatékonyabbak, de szükséges lehet a fájdalomcsillapítás vagy az antidepresszánsok szedése. A betegek csaknem egyharmadánál súlyos depressziót is megállapítanak, ezért számukra gyakran javasolnak pszichoterápiát. A rendszeres, de nem eltúlzott mozgás, az akupresszúrás és a nyirokmasszázs csökkenti a fájdalmat. A séta, az úszás, a vízben végzett torna, a relaxációs gyakorlatok, a szauna, a meleg fürdők és az iszappakolás is segíthet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek