Az egész nem tart tovább fél percnél, eszközök sem kellenek hozzá

Kímélő üzemmódban. - Csak a nyak- vagy derékfájósok tudják, milyen szenvedést okozhat a gerincbántalom. Robin McKenzie új-zélandi gyógytornász eljárását idehaza már több mint 15 éve alkalmazzák az erre jogosult gyógytornászok.

Család-otthonLengyel Gabriella2014. 11. 05. szerda2014. 11. 05.

Kép: Reportage at the Franco-European Chiropractic Institute (IFEC) in Paris, France. Lumbar palpation and adjustment., Image: 204791536, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy, Fotó: Profimedia

Chiropractice
Reportage at the Franco-European Chiropractic Institute (IFEC) in Paris, France. Lumbar palpation and adjustment., Image: 204791536, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy
Fotó: Profimedia

Vajon a világszerte elterjedt McKenzie kezelési módszer miben más, mint a klasszikus gyógytorna? Relle Évától, a Magyarországi McKenzie Intézet vezetőjétől tudjuk, hogy ez is egyfajta gyógytorna, hiszen terápiás célú mozgásról van szó:

– A foglalkozás részletes kikérdezéssel és mozgásvizsgálattal kezdődik, mely során igyekszünk meghatározni, milyen típusú mechanikai elváltozás áll fenn. Nagyon egyszerű, a hétköznapi tevékenységben elvégzett mozdulatokat figyelünk, így állásban előrehajlást, oldalra hajlást, fordulást, ha pedig nyaki fájdalomról van szó, akkor a fejmozgásokat. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy például mosogatás közben fáj-e dereka a páciensnek, ha előrehajol.

Aki hagyományos gyógytornára jár, tudja, hogy ott akár 10-12 gyakorlatot is előírnak, amit naponta el kell végezni. A McKenzie-tornán csak néhány feladatot kap a páciens, melyeket 10 ismétlésben kell gyakorolni. Az egész nem tart tovább fél percnél, eszközök sem kellenek hozzá. E rövid gyakorlatsort viszont napközben többször is tanácsos megcsinálni, hiszen a testünket is folyamatosan érik az ártó hatások: a rossz testtartás, az asztal fölé görnyedés.

Fontos kérdés: tornázhat-e valaki erős fájdalmakkal, hiszen a közhiedelem szerint ilyenkor kímélni kell magunkat?

– Akut lumbágó vagy isiászos fájdalom esetén is tudunk segíteni. A gyulladásos eredetű lumbágót valóban pihentetni kell. Ha kiderül, hogy erős szöveti feszülés, rossz testtartás okozza a fájdalmat, nyújtó feladatokat írunk elő. Általában egy hét után kifejezetten jobban érzik magukat a páciensek. A terápia során hangsúlyt helyezünk a megelőzésre is. Megtanítjuk a helyes testtartást, a gerincet kímélő életvitelt – mondta a gyógytornász szakember.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek