Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Plüssmaci a műtőben. - Óriási népszerűségnek örvend a Gyógyító Bocsok-program, amikor pulzust mérnek, szívhangot ellenőriznek, sőt műtéteket is elvégeznek plüssállatkáikon az óvodások. Mert ha a macinak nem fáj, akkor majd nekik sem fog, amikor orvosi vizsgálatra vagy kórházba mennek.
Kép: Kecskemét, 2014. december 01. Macidoktorok az óvodában. Fotó: Ujvári Sándor
Görcsöl a maci hasa, a kínzó panaszokból vakbélgyulladásra lehet következtetni. Sajnos nem kerülhető el a műtét. Az asztalon fekvő plüssteremtmény orrára-szájára oxigénmaszk kerül, megkezdődik az altatás. Mancsába branült szúrnak, azon keresztül kapja az infúziót. A kis doktorok bemosakodnak, majd fertőtlenítik a maci hasát. Szikének megteszi egy spatula is, azzal vágnak. Nyílik a cipzár, már látni a begyulladt részt, azt kell kioperálni. Csipeszt használnak, egy mozdulat az egész. Vissza a cipzár, a maszkra sincs már szükség. Ébredj, mackó, vége a műtétnek!
Hát, valahogy így megy az operáció a Gyógyító Bocsoknál. A programmal Kecskeméten, a Kaszap utcai óvoda Nyuszi csoportjában ismerkedtem. A megyei kórház gyermekosztályának önkéntesei szeretnék elérni, hogy csökkenjen a gyerekek félelme az orvosi rendelőkben és a kórházakban.
A nagycsoportosok és a kisiskolások imádják, hogy a kezükbe vehetik, sőt kipróbálhatják azokat az eszközöket, melyektől a doki néninél vagy bácsinál valósággal rettegnek. A saját mackójukon gyakorolhatják a vérnyomásmérést, az oltást, a gyógyszerbeadást.
– Az Orvostanhallgatók Nemzetközi Egyesülete csaknem harminc évvel ezelőtt indította el a Teddy Beer Hospitals nevű projektet – tudjuk meg dr. Mézes Mónikától, a Bács-Kiskun Megyei Kórház csecsemő- és gyermekgyógyász rezidens orvosától, aki a kecskeméti önkéntes csoport vezetője.
– Európában százhatvan orvosi egyetem csatlakozott a kezdeményezéshez, Magyarországon pedig a budapesti, debreceni, pécsi és szegedi intézmény szervez rendszeresen kitelepüléseket. A szegedi diákéveim során kapcsolódtam be az ottani csoport munkájába, majd miután Kecskeméten kezdtem dolgozni, itt is felvetettem az ötletet, hogy elindíthatnánk a programot. Mindenhol tárt karokkal fogadnak bennünket.
A mini doktor nénik és bácsik fehér köpenyben, illetve zöld műtősruhában sürgölődnek, szájukon maszk, fejükön védősapka.
A csoport fele az orvosi rendelő legfontosabb felszereléseivel ismerkedik. A fonendoszkópért képesek hajba kapni, mindenki ki akarja próbálni. De senki nem marad le semmiről. Egyenként szemügyre vehetik a különös eszközöket, köztük a spatulát, a sínt, a gipszformát, a reflexkalapácsot, az infúziós készüléket. Közben „doktorosat” játszanak: mivel rosszul lett a Barbie baba, meg kell mérni a vérnyomását. Szerencsére nincs nagy baj, a „szívverését” kijelzi a készülék.
– Sokat készültünk a találkozásra – árulja el Gubányné Apostagi Erika, az intézmény óvónője. – A gyerekek játékos formában jutnak hozzá fontos információkhoz, a játékaikon végzik el az esetleges beavatkozást, majd levonják a következtetést: nem érdemes félni az orvosoktól, hiszen segíteni akarnak rajtuk. Szerencsére nálunk nem volt még nagyobb baleset, idejében megtanítjuk használni a csúszdát, segítünk a biciklizésben. Ha elő is fordulnak kisebb horzsolódások, azokat helyben ellátjuk.
Milyen óvatlan ez a maci: elesett az udvaron és eltörött a lába. A programot vezető fiatal doktornő a telefonján hívja a 112-t, s nem is kell sokat várni, máris megérkezik a segítség. „Valódi” mentős szalad be a hordággyal, beleteszik a sérültet, s már viszi is a kórházba a szirénázó autó. Az óvodások nem győznek csodálkozni, amikor látják az udvarról kihajtani a rohamkocsit. Leginkább az izgatja őket: hogyhogy átment a piros jelzésen a mentő?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu