Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MIind többen és gyakrabban próbálják ötvözni a nyugati és keleti orvoslás erényeit. Debrecenben az orvostanhallgatók is elsajátíthatják majd az ősi indiai tudást, az ájurvédát.
Kép: 06.03.2005, Düsseldorf, North Rhine-Westphalia, Germany - Ayurveda Massage - Vorfuehrung einer ayurvedischen Massage auf der Beauty Messe. Eine Heilpraktikerin massiert ein weibliches Model. Die ayurvedische Massage ist ein Teil der jahrtausendealten Tradition und Weisheit des Yoga und der indischen Heilkunst. 00X050306D023CARO.JPG GT, Image: 141222253, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy, Fotó: Profimedia
A hosszú élet gyakorlata – így fordíthatnánk le az ájurvéda szót. Azon tudós tanok összességét jelenti, melyek az egészség megőrzését, a betegségek gyógyítását, a kórokból való minél teljesebb felépülést szolgálják. A több ezer éves keleti gyógymódokat hazánkban most a nyugati orvoslás eszközeivel próbálják házasítani.
A Magyar Tudományos Akadémia kiegészítő kezelésként ismeri el a hagyományos indiai medicinát.
„A nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével és rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan őrizzük meg az egészségünket, míg az ötezer éves ájurvéda mindezt tartalmazza” – nyilatkozta a közelmúltban Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora abból az alkalomból, hogy az intézmény megállapodást írt alá az indiai AYUSH Akadémia vezetőivel. A cél, hogy ezt az ősi és hatékony gyakorlatot Magyarországon is elsajátíthassák az orvostanhallgatók. Debrecenben jön létre Európa első ájurvéda tanszéke. Később majd ilyen elven gyógyító intézetet is alapíthatnak a városban.
Az ájurvéda sokoldalú gyógyászati rendszer, amely magában foglalja az élelmiszer- és a gyógyszertudományt, a természettudományi kutatásokat, a filozófiát, a masszázst és a mozgásfejlesztést. Hívei életfilozófiának és -módnak tekintik, hisznek abban, hogy alkalmazásával lassíthatják az öregedést.
Az indiai felfogás szerint az emberek különféle típusokba sorolhatók, s ehhez kell igazítani a személyre szabott kezelést is. A testi, lelki, érzelmi tulajdonságok vizsgálata után állapítják meg, ki melyik csoportba tartozik. Mindenkiben túlteng a három minőség – Váta, Pitta, Kapha – valamelyike, s eszerint kerül be valamelyik testtípusba. Ehhez igazítják az ajánlott életritmust, a jótékonynak tartott étkeket, teákat, gyógynövényeket, a testhez álló sportot. Az alkati adottság arra is választ ad, ki-ki milyen betegségre hajlamos, mit ajánlatos elkerülnie.
Már Hippokratész megállapította: fontosabb tudni, milyen alkatú a beteg, mint azt, hogy mely betegségben szenved. A testtípuselmélet szerint tehát az ideges típust óvják a stressztől, a túlhajszoltságtól, rendszeres pihenést, olajos masszázst ajánlanak neki, míg a dühös, ingerlékenynek nem javasolják a kávét és az alkoholt. A tunyaságra hajlamosakat a nassolás befejezésére intik.
A méregtelenítés és a jóga szintén az áhított egyensúly megteremtését szolgálja e tradíció szerint.
Az ájurvédikus masszázs nagy hagyománnyal rendelkezik, mivel a prána, azaz az életerő áramlására hat. Nem mindegy, milyen hőmérsékletű és színű olajokkal, továbbá hogy a fejtől a talp irányába, illetve visszafelé dolgozza-e meg a testet a masszőr. Az előző esetben ugyanis az artériák, míg az utóbbiban a vénák keringését élénkíti. E masszázs elűzi a fáradtságot, véd a betegségektől, meggyorsítja a felépülést a sérülésekből, elősegíti a nyugodt alvást, de még a látást is javíthatja. Már több hazai orvos is alkalmazza a gyógyítás keleti módszereit.
A Magyar Ayurveda Gyógyászati Alapítvány csaknem két évtizede munkálkodik azon, hogy ezt az ötezer éves tudást nálunk is megismertesse, a módszereit bevezesse. Sokan azért szorgalmazták az egyetemi oktatás elindítását, mert úgy vélik: az ősi gyógyítóknak van üzenetük a mai orvosok számára is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu