Egy pofon belefér?

MAGYARORSZÁGON HÁROM ISKOLÁSBÓL csak egy ismeri a jogait. Minden második szerint nem számít erőszaknak, ha megpofozzák. Hazánkban 1995 óta zéró tolerancia él a gyermekek elleni erőszak minden formájával szemben – ehhez képest a jogsértések többsége rejtve és következmények nélkül marad.

Család-otthonBiczó Henriett2015. 01. 18. vasárnap2015. 01. 18.

Kép: somogy köröspuszta cigánytelep szegénység nyomor 2009 12 05 Fotó: Kállai Márton

Egy pofon belefér?
somogy köröspuszta cigánytelep szegénység nyomor 2009 12 05 Fotó: Kállai Márton

Jogom van iskolába járni. Jogom van elmondani a véleményemet, de csak otthon. Jogom van játszani és focizni. Jogom van megvédeni magamat. Jogom van… fogalmam sincs” – válaszolták 9–13 éves korú gyerekek a kérdésre, vajon tudják-e, hogy nekik is vannak jogaik. Hazánkban az UNICEF Magyar Bizottsága és a Telenor Ébresztőóra programja keretében 2013 novembere óta 2 ezernél is több 10–18 éves diák ismerkedhetett meg a jogaival, s tájékozódhatott arról, hová fordulhat segítségért, ha ezek közül bármelyik is sérül.

– Nehéz érvényt szerezni a gyermekjogoknak olyan társadalomban, ahol sokszor a felnőttek is híján vannak az ismereteknek, s érdekérvényesítő képességük is gyenge – vélekedik Németh Barbara, az UNICEF Magyar Bizottságának gyermekjogi munkatársa. Az Ébresztőóra programban részt vevő önkéntesek az interaktív, játékos előadásokon meglepő tapasztalatokkal szembesülnek, mint például azzal, hogy a gyerekek kétharmada nincs tisztában vele, miszerint bántalmazásnak minősül, ha egyikük megüti a másikat. A kistelepüléseken élő gyerekek számára elfogadhatóbb a fizikai erőszak, mint a nagyvárosiaknak.

Az UNICEF kutatásából az is kiderült, hogy a 13 éven aluli gyerekek 78 százaléka regisztrált már valamilyen közösségi oldalon, holott ez életkoruk miatt elméletileg nem volna lehetséges. A szűrőrendszereket azonban könnyű kijátszani.

Minden harmadik gyereket ért már kellemetlen piszkálódás az interneten. Ilyen esetben az érintettek fele megpróbálta megvédeni magát, de segítséget csak minden tizedik kért. Christopher Laska, a Telenor magyarországi vezérigazgatója mesélte el a Norvégiában történt esetet: egy 13 éves fiú kétszer is iskolát váltott az őt ért zaklatások miatt, végül öngyilkosságot követett el. Három éve egy 16 éves kecskeméti fiú vetett véget az életének, mert zaklatták, szekálták, kinevették és megalázták a diáktársai. A gyerekek nincsenek tisztában azzal, hogy a számítógépes zaklatás ugyanolyan súlyú, mintha személyesen követnék el azt. Az a gyerek, aki a saját jogaival nincs tisztában, nem tudja, hogy megsértették azokat, de ő maga sem képes tiszteletben tartani másokét. Ezért is kell az eddiginél nagyobb hangsúlyt fektetni a tájékoztatásra, az oktatásra – vélik a szakértők. Németh Barbara szerint tudatos, felelős és bátor gyerekeket kell nevelnünk, akik hisznek abban, hogy már most is sokat tehetnek a saját jövőjükért.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek