Szülők dilemmája: a gyerek fantáziál vagy hazudik?

TIGRISEKET LÁTTUNK AZ ERDŐBEN! – meséli izgatottan a négyéves kisfiú. Az élénk fantázia sosem hátrány, de ha netán képzelt világban él a gyerek, azzal foglalkozni kell. Mint ahogyan azzal is, ha a kisiskolás letagadja a rossz jegyet. A kérdés csak az, hol a határ, mikortól várhatjuk el, hogy a gyerek felelősséget vállaljon a szavaiért, tetteiért.

Család-otthonL. G.2015. 01. 28. szerda2015. 01. 28.
Szülők dilemmája: a gyerek fantáziál vagy hazudik?

– Már óvodás korban megtapasztalják a gyerekek, hogy nem csak igazság létezik a világon – mondja Bogár Zsuzsa pszichológus. – Anya szembedicséri a szomszéd néni frizuráját, utána meg azt mondja, hogy valójában ronda. Vagy: a szülők letagadják magukat a telefonban. Máskor megígérik, hogy a doktor bácsi semmit nem csinál majd vele, aztán kap egy oltást. Gyakran szembesülnek azzal, hogy mást is mondunk, mint ami a valóság. A mesék is tele vannak furcsaságokkal, akkor nekik miért ne szabadna ilyeneket kitalálni? A játék nem árthat, sőt sokat segít a félelmek leküzdésében, ám jelezni kell, hogy ez csak mese, nincs köze a valósághoz.

– S ha a fantázia valami okból nyilvánvaló füllentéshez vezet?

– Ha túl nagyok az elvárások vagy megtorlás várható, előfordulhat, hogy a gyerek letagadja a tetteit, vagy sumákolni kezd. Az erkölcsi érzék kisiskolás korra alakul ki, addigra kell megtanulnia, hogy mindenkinek jobb, ha elmondja, mi történt az iskolában. A pozitív megerősítés sokkal célravezetőbb. Ebbe az is beletartozik: amikor őszintén bevallja, hogy egyest kapott, s ezért megdicsérjük, még akkor is, ha magunkban mérgelődünk. Meg kell magyarázni neki, bárkivel előfordulhat, hogy egyszer-egyszer rosszul teljesít, viszont jó, hogy elmondta, mert így segíthetünk, leülhetünk gyakorolni, beszélhetünk a tanárral.

– Mitől teljesülhet ki az őszinteség a családban?

– Amikor túl élénk a kisiskolás gyerek fantáziája, szeretethiány is állhat a háttérben. A szülőknek ilyenkor el kell gondolkozniuk azon, figyelnek-e eléggé a gyerekre. A letagadás vagy az elhallgatás esetén önvizsgálatot kell tartaniuk, nem túl nagyok-e az elvárásaik. A nagyobbak, a kiskamaszok egyre inkább igénylik a személyes teret, így minél többet akarunk tudni róluk, a titkaikról, annál zárkózottabbak lesznek. Ilyenkor a szülőnek ki kell várnia, hogy a gyerek kezdeményezze a beszélgetést. Olyan otthoni légkört kell teremteni, amelyben mindenki megnyílhat, érdemes őszintének lennie. 
Ez megalapozza a felnőttkori szülő–gyerek kapcsolatot is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek