Mégis, kinek az érdeke?

AZ EGYEDÜLÁLLÓ APÁNAK előítéletekkel kell megvívnia – panaszolja olvasónk. A Mezőkövesden élő férfi úgy érzi: szülőként a hatóságok előtt nehezebb bizonyítania, mint egy nőnek. Három gyermekét neveli, de még tart a harc…

Család-otthonP. E.2015. 02. 03. kedd2015. 02. 03.

Kép: Varga Lajos lovas ember családja lovarda lovaglás olvasó harcol a feleségével a gyerekek elhelyezéséért 2015 01 13 Fotó: Kállai Márton

Mégis, kinek az érdeke?
Varga Lajos lovas ember családja lovarda lovaglás olvasó harcol a feleségével a gyerekek elhelyezéséért 2015 01 13 Fotó: Kállai Márton

Könnyen kirekeszti a társadalom az elvált apákat, és különösen nehéz helyzetbe kerülnek, ha az egyedülálló szülő szerepére vállalkoznak – ezt több kutatás is megerősítette. A jog hallgatólagosan a nőknek kedvez: csak minden tizedik esetben ítélik a gyerekeket az apának. Olvasónk úgy döntött, minden „ellenszél” dacára kitart amellett, hogy a lányát és a két fiát ő nevelhesse.

A mezőkövesdi kis ház udvarán lovak ropogtatják a takarmányt. Varga Lajos korábban lovasiskolát működtetett, most is egy hagyományőrző csapat tagja. – Úgy érzem, csak akkor tekintenek jó apának, ha arról írásos bizonyítékokat mutatok, de még akkor sem biztos, hogy hisznek nekem – panaszolja a nagyváradi származású férfi, miközben betessékel a felújítás alatt álló házba.

A Varga család korábban Tibolddarócon élt, ám 2010-ben a házaspár kapcsolata megromlott. Ebben az anyagi problémák is közrejátszottak. Később bedőlt a lakáshitelük: hiába fizették öt éven át a devizahitel részleteit, a többmilliós tartozás csaknem a másfélszeresére nőtt…

A feleség először nem is válóperre gondolt, hanem – bár továbbra is együtt éltek – tartásdíj iránti kérelmet nyújtott be a férje ellen. Miután a helyzet elmérgesedett, a családfő elköltözött egy komfort nélküli lovastanyára. A gyerekek pedig – most 18, 15 és 11 évesek – az édesanyjukkal maradtak. Ám egy napon olyan hírt kapott az apa, hogy a párja elköltözött, és magára hagyta három gyerekét. Az apa szerint a gyerekei invitálták őt haza. A lakásban siralmas állapotokat talált, ezért kihívta a gyermekvédelmi szolgálatot, de nem vették komolyan a panaszát.

Később mind a négyen Mezőkövesdre költöztek.

– A hosszas válóper alatt az egy éve kimondott válásig úgy vonták tőlem a gyermektartást, hogy a fiaim és a lányom velem éltek. Most e tartozások visszaszerzése reményében kénytelen vagyok perelni a volt nejemet – magyarázza Varga Lajos. Szerinte a jelenlegi jogrendszer anyapárti. Ráadásul egy háromgyerekes apa a párkereséskor sincs előnyös helyzetben.

– Mégis szeretném megmutatni, hogy nem szabad feladni, s erre biztatom azokat az apákat, akik hasonló helyzetbe kerültek – mondja. Úgy tűnik, itt Mezőkövesden végre sikerült olyan kapcsolatot kialakítania, hogy mozaikcsaládban bár, de felnevelheti a gyermekeit.

A volt feleségével azonban nem sikerült dűlőre jutnia: előbb az anya tett feljelentést, mondván, az apa veszélyezteti a nála élő közös gyerekeik életét; majd Varga Lajos jelentette fel a volt párját utódaik lelki veszélyeztetése miatt.

A békétlenségben hivatalos jegyzőkönyvek sora született. Az egyik igazságügyi szakértői véleményben ez áll: „Bántalmazásra, veszélyeztetésre utaló jel nem igazolható az apai oldalról”. Igaz, a veszélyeztetés tényét az anyánál sem állapították meg. Mégis csupán a legkisebb gyerek tartja a kapcsolatot az anyával, aki őt magához akarja venni, ezért keresetet adott be. Az apa elszánta magát, hogy kitartóan harcol harmadik gyermekéért. Mert ő férfi akar lenni ebben is…

Ezek is érdekelhetnek