Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AKI ENGEDÉLY NÉLKÜL fúrat kutat, törvényt szeg. Úton-útfélen hirdetik a kútfúrást, de sok a fusi munka, vigyázzunk, kivel dolgoztatunk!
Kép: Kútfúrás Szentendrén,vízkeresés, vízlelőhely, kútásás. 2007.08.02. Fotó: Bohanek Miklós
Az ember oszt-szoroz, s amikor a vezetékes víz köbméterének ára sok helyen már a 700–1200 forintot is eléri, dönt: kút kell! Egy (vagy két-három) év alatt bejön az ára, attól függően, mekkora mélységből tör fel a víz, milyen a talaj.
S kell még az engedély, ami belekerül 70–100 ezer forintba: terv, adminisztráció, kérelem, jegyző, földhivatal, használatbavétel. Számos kútásó azt reklámozza, hogy ekkora összegért kompletten elvégzi a munkát. Az ismeretségi körömben akad, aki így dolgoztatott, s évek óta működik a kút – ő lehet a szabályt erősítő kivétel? Mert a profik többsége állítja, hogy ekkora summából nem lehet szakszerűen, lepapírozva, leadózva elvégezni a munkát. Mégis a kutak száma évről évre gyarapszik. Senki sem tudja, mennyi van összesen az országban – jó, ha a legálisakat számba lehet venni. (Történt is egy próbálkozásocska a parlamentben, hogy a titokban készített, be nem jelentett víznyerő helyeket törvényesítsék, majd egyszerűbb szabályok mellett olcsón lehessen új kutakat készíttetni, de a képviselők elvetették az ötletet. Maradt a káoszos helyzet.)
Mit tegyen, aki szabályosan akar eljárni? Legelső teendője kikutatni, milyen mélyen van a megfelelő mennyiségű és minőségű víz. Ehhez szomszédolni kell, felderíteni, kinek van már kútja, s az milyen paraméterekkel rendelkezik. Ha például csak 40-50 méter mélyről fakad, számoljunk, megéri-e kiadni nagyjából félmillió forintot a kutunkért, mikorra hozza be az árát a vezetékes vízhez képest? Ha döntöttünk, első lépésként engedélyt kell kérnünk az illetékes jegyzőtől.
Az eljárás két részből áll. Az elsőben az adatlaphoz csatolandó a kútszerkezeti rajz – ezt meg kell terveztetni –, a tulajdoni lap, a helyszínrajz (ezeket együtt kell benyújtani a jegyzőhöz). Az engedély birtokában lehet megkezdeni a kútfúrást. Amikor elkészült, a használatbavételi engedélyért ismét a jegyzőhöz kell fordulni. Ezt követően egy köbméter vizünk 10–30 forintba kerül. Sokszorosan olcsóbb így az öntözés, mintha vezetékes vizet használnánk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu