Agyserkentő gerezdek

Régen a néphit a diót az emberi agyhoz hasonlította: csonthéjában a koponyát, vékony bélhártyájában az agyhártyát, a dióbél barázdáiban az agytekervényeket vélték felfedezni – s úgy tartották, hogy az agy karbantartására, betegségeinek gyógyítására kiválóan alkalmas. Hippokratész foglalta elsőként írásba a gyógyhatását. A dióbelet máj- és vesebajok kúrálására használta, kivonatát bőrgombásodás és más bőrfertőzések ellen, a leveléből készült ülőfürdőt az aranyér tüneteinek enyhítésére, zöld héját pedig féreghajtónak ajánlotta.

Család-otthon(he)2015. 04. 03. péntek2015. 04. 03.

Kép: Soltszentimre, 2006. október 09. Velez Mihály diót tart a markában. Fotó: Ujvári Sándor

Agyserkentő gerezdek
Soltszentimre, 2006. október 09. Velez Mihály diót tart a markában. Fotó: Ujvári Sándor

Tudományos kutatások igazolták, hogy rendszeres fogyasztása segíthet a memória frissességének megőrzésében, javítja a koncentrációs képességet és felturbózza az agy „műveleti sebességét”. A dió természetes energiabomba: 100 gramm bélben 654 kalória található. Európa egyes vidékein éppen ezért a bányászokat látták el vele, s állítólag az orosz űrhajósok is vittek magukkal diópasztát az űrbe.

Rendszeres fogyasztása a fogyókúrában is segít: magas a tápértéke, bővelkedik olajban, ezért telítettségérzetet kelt. Olajainak összetétele is kiemelkedő, átlagosan 76 százalék többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz. A többszörösen telítetlen linolsav és a linolénsav rendkívül fontos az emberi szervezet számára, ezekhez az esszenciális zsírsavakhoz legegyszerűbben növényi olajakból, olajos magvakból juthatunk hozzá. Pár szem dió egy-egy magasabb zsírtartalmú, nehéz étkezés után normalizálhatja a koleszterinszintet, segít megőrizni a vérerek rugalmasságát.

A napi vitamin- és ásványianyag-pótlást is egyszerűen elintézhetjük a dióval, hiszen magas a kálium-, foszfor-, magnézium- és kalciumtartalma, de jód, réz, mangán, vas, cink, nátrium, kén, A-, B1-, B2- és C-vitamin is bőségesen található benne. Mellette szól továbbá, hogy vitamintartalmából tárolás közben sem veszít jelentős mennyiséget.

Jótékony tulajdonságait készítményeiben a kozmetikai ipar is felhasználja: pattanások, kelések, fekélyek, ekcéma esetén lemosásra, borogatásra, gyulladásgátlásra.

A diót elsősorban nyersen – joghurtba, kefirbe, müzlibe, salátákba keverve – tanácsos fogyasztani, így a hasznos tápanyagai épségben megmaradnak benne.

Kemény dió – mondjuk, ha nagy feladattal, nehezen meggyőzhető emberrel állunk szemben. Most már tudjuk: a csonthéjas segíthet. Elég egy maréknyit megtörni és megenni – könnyű feladat, igaz?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek