Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Stressz, aluszékonyság, fáradtság - ezt tette velünk az átállítás. - Ne szépítsük: az óraátállítást követő hétfő reggel csúnyán elaludtam. Önöknek is lassabban ment ezen a héten a munka? Gyakran elkalandozott a figyelmük, borongós volt a kedvük? A bolondos tavaszi időjárás mellett tüneteinkre az életünkből „ellopott” egy óra ad magyarázatot. Az óraátállítás rövid távon okozhat a felsoroltakhoz hasonló kellemetlenségeket, esetenként egészségügyi problémákat is.
Kép: Budapest, 2015. március 28. Óra a Keleti pályaudvar homlokzatán 2015. március 28-án. Március 29-én megkezdődik a nyári időszámítás: hajnali 2-kor 3 órára kell az órákat átállítani, emiatt változik a közösségi közlekedés menetrendje is. Az átállás érinti a MÁV és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) több járatát is. MTI Fotó: Sóki Tamás, Fotó: Sóki Tamás
Napjaink ritmusát ugyanis szervezetünk belső órája irányítja, ami csak fokozatosan képes megbirkózni a mesterséges beavatkozással – különösen a tavaszi óraátállítást követően. Ilyenkor gyakoribb a fáradtság, a fejfájás és az étvágytalanság, csökken a koncentráció, eredménytelenebb a stressz kezelése, sokan alvászavarral küzdenek. Sőt a szívrohamok száma akár 5 százalékkal is megnövekedhet – mondják német orvosok.
Átmenetileg e rövidke időeltolódás is megzavarja szervezetünk bioritmusát, többek között kihat a kortizol és a melatonin hormon termelésére. Az előbbi a szervezetet érő stresszhatás kivédésében játszik fontos szerepet, míg a melatonin az alvási ciklust irányítja. Kismértékű változása is felboríthatja alvási ritmusunkat. Számos tanulmány igazolja, hogy az alvásproblémák összefüggésben állnak a szívbetegségekkel, a munkahelyi és a közlekedési balesetekkel.
Az óraátállítás az állatokat is érinti: a tehenek és kecskék, melyeket mindig ugyanabban az órában fejnek meg, úgy összezavarodhatnak, hogy átmenetileg csökkenhet a tejhozamuk.
Mindannyian másképpen alkalmazkodunk a változásokhoz: van, akinek elegendő hozzá 3-4 nap, másoknak egy hétre is szükségük lehet ahhoz, hogy a szervezetük felvegye az új ritmust.
Altatók és egyéb pótszerek helyett próbáljunk korábban ágyba bújni, s örülni annak, hogy tovább van világos. Október 25-én visszakapjuk a most „elcsent” órát, és ismét birkózhatunk a problémákkal. De legalább az elalvás réme nem fenyeget majd…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu