Ennivaló illatok - A parfüm-történelem érdekességei

A XIV. században a köszvényes Piast Erzsébet magyar királyné, I. Károly magyar király felesége készíttetett egy gyógyvizet, ami enyhített a fájdalmain. A legenda szerint ennek hatására csodásan megfiatalodott és megszépült.

Család-otthonK. G.2015. 04. 15. szerda2015. 04. 15.
Ennivaló illatok - A parfüm-történelem érdekességei

Az első – parfümnek nevezhető, rozmaringtól és kakukkfűtől illatozó – gyógyvíz a Magyar Királyné Vize néven vált híressé Európa-szerte. Bár a parfümgyártásban mi magyarok nemigen jeleskedünk, de a két világháború között készültek mesés illatok, s jelenleg is kapható néhány új fejlesztésű hazai parfüm az üzletekben.

A nagyvilág annál több meglepetést kínál. Egy Los Angeles-i szusibár tulajdonosa olyan ánizslikőrös, halas illatot kreált, melyet a vendégek a bár előterében érezvén rögtön az ételre koncentrálnak. De létezik Japánban hamburgeres illat is: forintban 11 ezernél is többet kóstál az üvegcse. Egy spanyolországi étteremben a szag- és ízélményt különös módon kapcsolják össze: kihoz a pincér egy ezüstburával fedett tányért, alatta nincs semmi más, csak az odafújt illat. Ennek aromája köti össze az előző fogást a következővel.

A növényi részekből óriási mennyiség szükséges az illatszerekhez. Például egy kiló jázminkivonat előállításához nagyjából egy tonna jázminszirmot tépkednek le. Ma már csak ritkán használnak a parfümökhöz valódi szantálfa-, feketeribiszkerügy- vagy íriszrizóma-kivonatot. Ez utóbbi az egyik legdrágább alapanyag, 150 ezer eurót is elkérnek kilójáért.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek