Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ÉS BOLDOGAN ÉLTEK, míg meg nem haltak – általában így szól a mesebeli happy end. De vajon mi lett Hamupipőkével, Hófehérkével, Árgyélus királyfival és párjaikkal, miután megöregedtek? Akkor is szerelmesen pillantottak egymásra? Nem mentek egymás idegeire a másik csoszogásától, horkolásától?
Kép: Old woman telling folklore to young girls in a cottage kitchen, England. Hand-colored woodcut of a 19th-century illustration, Fotó: akg / North Wind Picture Archive
Ha azt mondjuk, hogy öregség, sok mindenre gondolunk, csak a boldogságra nem. Inkább a magány, a betegségek és a megélhetési gondok jutnak az eszünkbe. Amikor a könyvesboltban megláttam a Mesék boldog öregekről című kötetet, rögtön átvillant az agyamon: lehet-e boldogan élni idősen? A szerző, Boldizsár Ildikó több ezer mesét olvasott el, mire összeállt legújabb könyve: – Alaposan megfigyeltem a környezetemben élő időseket, és sokat beszélgettem velük a problémáikról, az életkorukkal járó fizikai, lelki és szellemi nehézségekről. Kíváncsi voltam, mit tanítanak számunkra a népmesék az idő múlásával együtt járó változásokról. Nos, az öregkor bölcsességét hirdető meséket éppúgy nem találtam, mint panaszokkal teletűzdelt történeteket.
A mesék az öregedést az élet részének tekintik. Aki ezt felismeri és elfogadja, idejében felkészülhet rá, s krízis helyett új lehetőségek tárházának fogja tekinteni. Érdekes, hogy a mesebeli apókák és anyókák mind-mind nagyon szegények, vagyis az öregedésben rejlő „egyszerűsödést” a mesék a szegénység szimbolikus képével fejezik ki. Aki ugyanis a mesékben szegény, abból vagy minden lehet még, vagy – természetesen nem anyagi értelemben – mindene megvan már. Azok az emberek boldogok öregkorukban, akik együtt mozognak az idővel, s mindenben megtalálják a szépségeket.
Kell-e, hogy az ember az egész életét boldognak könyvelje el, vagy létezik a kései megvilágosodás? A szerző szerint a mesék könyörtelen rávilágítanak, hogy a test és a lélek olyan lesz, amilyennek „faragták”. Hogy ki milyenné válik öregkorára, egy folyamat része: a szüleink indítják el, majd mi fordulunk abba az irányba, amely egy ponton túl törvényszerűen visz végig bennünket a magunk választotta úton. Sajnos nemigen tanítják meg nekünk, hogy felelősök vagyunk végső formánk alakulásáért, így olykor túl későn vesszük észre, hogy rossz irányba haladunk.
A mesékből az is kiderül, hogy az idő múlását tényként elfogadó öregek letisztult élettapasztalatokkal rendelkeznek, és összetartó erőként vannak jelen a családjukban. Ezért boldognak érzik magukat. Odafigyelnek rájuk, s nekik is jut idejük arra, hogy másokat meghallgassanak. Képesek objektív módon látni a világot, helyes ítéleteket hozni, mint ahogyan azt is tudják, miképpen őrizhetik meg a régiek mindent felölelő tudását és emlékezetét. Ezektől az öregektől a fiatalok is szívesen elfogadják az intelmeket. A mesék arra is felhívják a figyelmet, hogy ez az információcsere akkor zajlik optimális módon, ha az öregek csupán akkor adnak tanácsot, amikor azt kérik tőlük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu