Kutyus az autónkban - ne madridi kiruccanással kezdjük a szoktatást

A Magyar Online számolt be a szomorú hírről, miszerint a napokban egy háromtagú család került kórházba amiatt, mert a velük szemből érkező jármű sofőrje megijedt a saját kutyájától (az eb előre mászott, megnyalta a férfi arcát). Erre a vezető elrántotta a kormányt és frontálisan ütközött a szemből szabályosan érkezőkkel.

Család-otthonSzücs Gábor2015. 05. 14. csütörtök2015. 05. 14.
Kutyus az autónkban - ne madridi kiruccanással kezdjük a szoktatást

A szerencsétlen baleset ismét felhívhatja a figyelmet a házi kedvencek biztonságos szállítására, annál is inkább, mert a közelgő jó időben sokan indulnak rövidebb-hosszabb útra négylábú barátaikkal.

Néhány hete egy vicces videót is idézve írtunk arról a kutyáról, akit gazdája a motorján, a benzintankon szállít, de azt is megírtuk, hogy az ilyesfajta kunsztok inkább a cirkuszba, mint az országutakra valók. Bár motorozó kutyával alig, de autóban ülő kutyákkal rengetegszer találkozhatunk.

Hát akkor következzenek a velük kapcsolatos tudnivalók.

A KRESZ csak nagyon áttételesen foglalkozik ezzel a kéréssel, amikor kimondja: rakományt a járművön (annak belsejében, illetőleg rakfelületén) úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse. Egy másik jogszabály szerint állatot csak veszélyforrást jelentő anyagtól mentes járművön ketrecben, tartályban, konténerben lehet szállítani. Ebből az következne, hogy személygépkocsiban a „kutyarakományt” is csak ketrecben lehet szállítani. De csak következne, ugyanis a szigorú mondatban olvasható „konténer” és „tartály” szavak mintha azt sugallnák, hogy ez a paragrafus nem a házi kedvencekre, hanem a haszonállatok szállítására vonatkozik.

Mi az, amire feltétlenül ügyeljünk, ha négylábú barátunk velünk jön egy hosszabb útra? Az, hogy a jármű vezetőjét semmiben se zavarja, az természetes. Fontos, hogy valamilyen módon akadályozzuk meg, hogy hirtelen fékezéskor előre repüljön, mert ilyenkor akár többmázsás erővel csapódik előre a kutyatest – a következmények félelmetesek.

Ha a kutyánk nem rendszeres utazó, akkor ehhez szoktatni kell. Vagyis ne a Budapest–Madrid 3000 kilométeres túrával indítsunk, jó lesz egy környékbeli kiránduláson megkezdeni a szoktatást. Legyen nálunk az eb oltási könyve, a megszokott etető- és itatótálja, játéka, fekhelye, eledele, sőt akár a takarója is.

Hosszabb utazás alkalmával 2-3 óránként érdemes pihenőt tartani. Ilyenkor a legfontosabb: már a kiszállás pillanatában legyen kutyánkon a póráz, ugyanis ha elrohan, az egy autósparkolóban, ne adj' isten egy autópálya szélén szinte biztosan halálos gázolást jelent!

A régebbi autók általában lehúzott ablakkal közlekedtek, az sem használt a kutya szemének, manapság viszont a klímával bánjunk óvatosan: a fúvókákat úgy állítsuk be, hogy cirkuláltassák a hűsítő levegőt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek