Ha támad a hasmars

A nyári időszakban előforduló hasmenések zömét fertőzés okozza. A nagy melegben gyakori szalmonellózisjárványt baktériumok terjesztik, melyek főként a helytelen konyhatechnológia miatt szaporodnak el az ételekben. De más kórokozók is állhatnak a betegség hátterében, például a rota- és a calicivírus.

Család-otthonL. G.2015. 06. 17. szerda2015. 06. 17.
Ha támad a hasmars

A hasmenések legsúlyosabb következménye a kiszáradás, ami különösen gyerekek, idősek és a krónikus betegek esetében veszélyes. A só- és folyadékvesztést pótolhatjuk a patikában kapható készítményekkel, ha az orvos is ezt tanácsolja. De a tea, a hús- és zöldségleves is remekül megfelel e célra, a rostos leveket azonban kerülni kell. Pár napig étkezzünk diétásan, például párolt húsokat együnk főtt krumplival. Az apró magvas gyümölcsöket, a füstölt húsárut és a tejtermékeket viszont egy időre felejtsük el. Hasmenés esetén érdemes fokozottabban fertőtleníteni az otthonunkban, a beteg családtagot pedig elkülöníteni. Ha a panasz két napnál tovább tart, akkor erős a gyanú, hogy nem csak egyszerű gyomorrontásról van szó, forduljunk orvoshoz. Különösen a váratlanul, súlyos tünetekkel jelentkező hasmenésnél, melyet hányás, hasi görcs és láz is kísér.

Egy kis odafigyeléssel elkerülhetjük a bajt:
-  Megbízható helyen étkezzünk, s ott is olyan fogást kérjünk, ami magas hőfokon készül, frissen sütik. Kerüljük a nyers tojásos ételek fogyasztását.
-  Mindig tiszta kézzel dolgozzunk, a konyhai munkafelületeket is gondosan tisztítsuk és fertőtlenítsük.
-  Utazás, nyaralás közben csak akkor fogyasszunk csapvizet, ha biztosan tudjuk, hogy iható. Tartsunk magunknál kézmosót, fertőtlenítő kendőt, hasfogó patikaszert.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek