Kiégett tömegek

SOKAN HAJSZOLJÁK a pénzt, a pozíciót, az elismerést, miközben észre sem veszik, hogy rámegy az életük. Az előrejelzések szerint 15 év múlva a leghalálosabb betegségek közé tartozik majd a burnout, vagyis a kiégés.

Család-otthonBiczó Henriett2015. 10. 28. szerda2015. 10. 28.

Kép: Arianna Huffington poses for portraits in the new newsroom of the Huffington Post in the AOL building at 770 Broadway in Manhattan on Monday, March 28th 2011., Image: 215323716, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Redux, Fotó: Profimedia

Arianna Huffington of the Huffington Post
Arianna Huffington poses for portraits in the new newsroom of the Huffington Post in the AOL building at 770 Broadway in Manhattan on Monday, March 28th 2011., Image: 215323716, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Redux
Fotó: Profimedia

Arianna Huffington – a Huffington Post, Amerika vezető internetes újságjának szülőanyja – egyszer az íróasztalát lefejelve, eszméletlen állapotából vérben ázva ébredt. Ez volt a pillanat, amikor eldöntötte, hogy újraértelmezi hírnevének és személyes diadalútjának fogalmát. Hiszen nem lehet sikeresnek nevezni az olyan életpályát, amely ilyen kiboruláshoz vezet. A világ egyik legbefolyásosabb nőjének 2007-es lelki és fizikai összeomlása óta robbant be a köztudatba a kiégés (burnout) kifejezés. A burnout-szindróma számos munkavállalót sújt szerte a világon. Az Egészségügyi Világszervezet ijesztő jövőt jósol: 2030-ra az elsők között áll majd a leghalálosabb betegségek között, megelőzve a szívinfarktust is. Az sem szívderítő hír, hogy míg korábban a negyvenes-ötvenes éveikben járó dolgozók küzdöttek e „betegséggel”, ma már a 27–30 éveseket is beszipkázza a túlhajszoltság. 

– A mostani életformát nem lehet összehasonlítani a húsz-harminc évvel ezelőttivel. Ezt személyes példával szoktam illusztrálni. Amikor megszereztem a jogosítványomat, alig közlekedett autó az utakon. Kevesebb dologra kellett odafigyelnem, könnyen alkalmazkodtunk egymáshoz, nem volt stresszes a vezetés. Ma már rémálom a közlekedés, dugók, koccanások, anyázások nélkül szinte képtelenség eljutni egyik pontból a másikba. Körülbelül ennyit változott az életünk is – vélekedik Kiszely Márta pszichológus. – Azon túl, hogy a mai munkavállalók őrületes versenyhelyzetben élnek, nem érezhetik magukat biztonságban. Korábban, ha valaki elért egy pozíciót, nagy valószínűséggel hosszabb ideig megtarthatta. Ma állandóan ki kell tűnnie a többiek közül, s még így is bármikor lapátra kerülhet. Folyton illik ugrásra készen állnunk, hogy bármikor elérhetőek legyünk, ha szükség van ránk a munkahelyen. Tervezni, hitelt felvenni, jövőt építeni csak úgy lehet, ha anyagilag bebiztosítjuk magunkat – de erre mentálisan és fizikailag is rámehetünk. 

A szervezet teherbírása azonban véges. Nem csoda, ha egyre fiatalabb korban kapjuk a figyelmeztetést: ideje lassítani a tempón!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek