Édes üzenet a Futrinka utcából

A SZOLNOKI Csokoládéfesztiválon minden a kézműves desszertekről szólt. Milyen új ízekkel, trendekkel ismerkedhetnek az ínyencek; hogyan vásároljunk édességet az ünnepekre? – erre is választ vártunk egy szakértőtől.

Család-otthonPalágyi Edit2015. 12. 01. kedd2015. 12. 01.

Kép: Bonbonier csokoládé manufaktúra csoki desszert csokoládétúra tour de Zsokolat Erdélyi Nóra és Áth-Horváth Zsóka 2015 11 18 Fotó: Kállai Márton

Édes üzenet a Futrinka utcából
Bonbonier csokoládé manufaktúra csoki desszert csokoládétúra tour de Zsokolat Erdélyi Nóra és Áth-Horváth Zsóka 2015 11 18 Fotó: Kállai Márton

Tematikus csokitúrákat szervez Áth Horváth Zsóka a fővárosban az édesszájúaknak, és zsűrizett már nemzetközi seregszemlén is. Szolnokon a kézműves édességeket felvonultató fesztiválon kalauzolt minket.

– Egyre többen érdeklődnek a folyamat iránt, mely alatt a kakaóbabból táblás csoki lesz. A kakaóbabfajtákkal, a termőterületek megismerésével kezdjük a tematikus túráinkat, majd meglátogatunk egy kézműves műhelyt, végül pedig közösen készítünk bonbont és trüffelt – meséli Zsóka. A kakaóbab négy fajtáját használják a gyártásban, a forastero például a tömegtermelésre szánt, míg a drága criollo prémium minőséget ad. Ahogy a csokoládék, úgy már a jellegzetes ízű, évjáratok szerint jelölt kakaóbabok számára is rendeznek nemzetközi versenyeket.

– Tévhit, hogy a csoki minősége csak attól függne, mennyi kakaóbab-szárazanyagot tartalmaz. Egy 50%-os tejcsokoládé is lehet kifogástalan. Tény persze, hogy a 60%-osnál magasabb kakaótartalmú termék egészségesebb – okít a szakértő. Az új trend szerint már zöldfűszerek, így például citromfű, rozmaring, kakukkfű is kerülhetnek az ízesítők sorába, de akad olajbogyós, pirított kenyeres csokoládé is.

A piros bogyós gyümölcsök mellett madagaszkári vadborssal és ehető virágokkal is ízesítik a desszerteket. Akad azonban, aki szertartásosan kóstol, és a kakaóbab tiszta aromájára kíváncsi.

„A csokoládék Bugattija” – így emlegetik a szigetszentmiklósi Szántó Tibor kézzel készített édességeit. Igaz, nem mind édes, hiszen a kakaóbab fanyar íze is egyre többeket vonz.

Újabban a vevők desszertet is egészségtudatosan választanak, ezért ők alacsony glikémiás indexű kókuszpálmacukorral is dolgoznak – tudom meg a manufaktúra munkatársától, Ötvös Zsuzsannától. A csokoládé a hegy levével remekül harmonizál, ezért olyan drazsék is készülnek, amikhez vörösbort kortyolhatunk.

Ilyen ízbomba például a 70%-os madagaszkári étcsokoládé-drazséban megbúvó, sűrített almalében konfitált meggy, de akad, amelyikben egész kakaóbab roppan. A hideg estéken kortyolt forró csokoládénak új értelmezést adnak: a por, ami arra vár, hogy a bögrénkben tejjel vagy ínyenc módra vízzel keverjük el, egyedi, számozott zacskóban búvik meg – e műfajban is találunk tehát már minőséget.

A Bonbonier alapítójának, Erdélyi Nórának is akad tippje, hogyan dobjuk fel a kedvelt forró italt. Legalább 60%-os csokoládét tegyünk bele, némi kakaóporral és nádcukorral erősítve, tejjel keverjük el, végül fűszerekkel, gyömbérrel, csilivel vagy marsalával tegyük ínycsiklandozóvá. Az igazán bátrak teatojásba teszik a kakaóbabtöretet, s úgy készítik el, akár a teát.

Akadt egy kis manufaktúra, a Choco Card, amely szinte a „világ végéről” juttatta magát a versenyek dobogójára több finomságával. A karamellizált fehércsoki-burokba rejtett mangóbonbon például arany- és ezüstérmet kapott a Chocolate Awards nemzetközi versenyein.

Elképzelhetjük, milyen nyelvtörőt jelenthetett a külföldieknek, hogy kiejtsék, hol készültek a finomságok: e manufaktúra ugyanis az alig húsz lakót számláló Albertkázmérpusztán található. Innen, az osztrák határ mellől küldi édes üzeneteit Foki Izabella és párja, akik – így áll a névjegyükön is – a Futrinka utcában készítik mesés desszertjeiket. Nem csoda, hogy egyre többen zarándokolnak el hozzájuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek