Tünet vagy betegség?

HA A VÉRNYOMÁSRÓL esik szó, mindenki a magas értékekre gondol, míg az alacsonyra azt szoktuk mondani, örüljünk neki, legalább nem kapunk infarktust. Azért ez nem ilyen egyszerű, az alacsony vérnyomás is járhat kellemetlen tünetekkel.

Család-otthonLengyel Gabriella2016. 05. 26. csütörtök2016. 05. 26.

Kép: , Image: 149870441, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, BSIP, Fotó: Profimedia

BLOOD PRESSURE, WOMAN
, Image: 149870441, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, BSIP
Fotó: Profimedia

MODELLALKATÚAK BETEGSÉGE?


Az alacsony vérnyomás többnyire tünetmentes, így kezelést sem igényel.

A krónikusan nagyon alacsony vérnyomás azonban károsíthat egyes agyi funkciókat, pszichés problémákhoz vezethet. Jellemző tünete lehet a fáradékonyság, a nyugtalanság, a motiváció hiánya, a lelassulás, a csökkent szellemi teljesítmény; hirtelen felálláskor jelentkezhet szédülés, káprázás, romolhat a memória és a figyelem. Ugyan az okát nem tudják pontosan megállapítani, de ha a szülőkre jellemző, akkor a gyerek is örökölheti. A mozgáshiány és a stressz növeli az előfordulás gyakoriságát, leginkább a vékony alkatú, magas, fiatal nőket érinti.
 

MIKOR JELENTKEZIK?


Előfordulhat a várandósság kezdeti szakaszában vagy tartós ágynyugalom esetén is. Sokszor már meglévő betegségek mellett jelenik meg, például a pajzsmirigy-alulműködés, mellékvese- vagy agyalapimirigyelégtelenség esetén is felléphet. Bizonyos pszichiátriai vagy szívgyógyszerek is okozhatják. Cukorbetegeknél szintén megfigyelték, mivel a tartósan magas vércukorszint károsíthatja a vérnyomás-szabályozás rendszerét. Táplálkozási hiányosságok is előidézhetik, főként a B12-vitamin és a folsav hiányára mutattak ráa kutatók.
 

HÉT DOLOG, AMIT TEHETÜNK

1. Ha nem kóros, de kellemetlenül alacsony a vérnyomásunk, az orvosok az aktív életet, a mozgást javasolják. A kompressziós harisnya viselése is segíthet, mert serkenti a lábban a keringést, nem engedi a pangást.


2. Meg kell nézni, mennyi folyadékot – elsősorban vizet – iszunk egy nap, mert ha keveset, akkor emelni kell a dózist legalább 2-2,5 literre.


3. Átmenetileg a koffeintartalmú italok is hasznosak, így reggel egy erős kávé vagy forró csoki életet lehel az alacsony vérnyomástól szenvedőkbe.


4. Az indiai ayurvédikus orvoslás a mazsola eszegetését javasolja. Áztassunk 30-40 szem mazsolát éjszakára egy pohár vízbe. Reggel, éhgyomorra együk meg, sőt a vizet is igyuk meg hozzá. Továbbá segíthet napi 4-5 szem mandula, fekete ribizli vagy 15-20 szem földimogyoró elfogyasztása is, feltéve, hogy nem vagyunk rá allergiásak.


5. A bazsalikomról is úgy tartják, hogy előnyös, mert gazdag C-vitaminban, magnéziumban, káliumban és pantoténsavban. Forrázzunk le 10-15 bazsalikomlevelet, adjunk hozzá mé zet, és reggel éhgyomorra igyuk meg.


6. A nyers cékla leve is segíthet. Egy héten át mindennap igyunk meg belőle egy pohárnyit reggel és este.


7. Kerüljük a forró vizes zuhanyt és fürdőzést. Éjszakai alváskor kissé emeljük meg a fejet, reggel kerüljük a hirtelen felkelést. Hasonlóképpen kerülnünk kell a nehéz tárgyak emelését, az erőlködést.

 


MI IS A VÉRNYOMÁS? Mérhető a testben keringő vér nyomása. Mivel ez változik, amikor a szív összehúzódik és elernyed, ezért két értékkel fejezik ki: az első szám a szisztolés nyomás, a második a diasztolés. A normál vérnyomástartomány a 120/80 érték körül van, ám az életkor előrehaladtával elfogadható némi emelkedés, de csak a 140/90 alattit tekintjük egészségesnek. E felett már gyógyszeres kezelést rendelhet el az orvos. Tartósan alacsony vérnyomásról akkor beszélünk, amikor a szisztolés érték nem éri el a 100-at.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek