Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Alattomos betegség, sokszor csak akkor vesszük észre, ha már nagyon nagy a baj. A szívférgesség pedig terjed,
Magyarországon is. Egyre több kutyát – már a magyar ebek 17 százalékát – érintheti a kór. Ez a betegség, az állat pusztulását okozó parazita szúnyogok által terjed, és akár 20–30 centiméter hosszúra is megnőhet, a jószág szívét és tüdejét támadhatja meg. Az erekben élő parazita okozta betegség jellemző tünetei, hogy az állat fáradékonyabb lesz, nehezebben lélegzik. Nem csak a kutyák között jelentkezhet a szívférgesség, a háziállatok közül a macskát, a vadállatok közül pedig a farkasokat, a rókát és az aranysakált is megtámadhatja e betegség. Sőt, az egyre népszerűbb vadászgörények között is találtak már szívférges jószágot.
Érdemes minél gyakrabban szűrővizsgálatra járni a kutyával, hiszen amennyiben nem találnak a megbetegedésre utaló jelet, úgy oltással, gyógyszerrel jól védhető az állat. Nem kell megijedni akkor sem, ha az eredmény pozitív, hiszen különböző gyógymódokkal már gyógyítható a szívférgesség.
A betegség egyébként alig egy évtizede, 2009-ben jelent meg hazánkban. Korábban csak a mediterrán országokban volt jellemző, most azonban már a déli megyékben is találni fertőző szúnyogot – köszönhetően a globális felmelegedésnek.
Érdemes figyelniük a nagyobb folyók, a Tisza vagy a Duna mentén élő gazdáknak, ezeken a területeken ugyanis több lehet a fertőzött szúnyog. Kiemelendő környék még Szeged, Debrecen, Nyíregyháza, Budapest és Pest megye, Győr környéke, Komárom, Tata és Tatabánya – itt találtak az utóbbi időben több fertőzött kutyát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu