Sós fürdő a Mátrában

EGYRE KÉSŐBB vállalnak gyermeket a nők, ám a biológiai óra ketyeg. „Azt gondoljuk, ráérünk még szülni, aztán kiderül, hogy kifutottunk az időből” – mondja egy fiatalasszony a Parádfürdői Kórházban. Itt működik az ország egyetlen – a helyi gyógyító adottságokra alapozott – krónikus nőgyógyászati ellátása.

Család-otthonPalágyi Edit2016. 06. 22. szerda2016. 06. 22.

Kép: Parádfürdő kórház rehabilitáció műtét lábadozás egészségügy ellátás beteg páciens 2015 06 01 Fotó: Kállai Márton

Sós fürdő a Mátrában
Parádfürdő kórház rehabilitáció műtét lábadozás egészségügy ellátás beteg páciens 2015 06 01 Fotó: Kállai Márton

– Másfél éve vívom a harcomat. Kiderült, hogy kimerülőben a petefészkem: ezzel kezdődött a kálváriám. Végigcsinálok mindent, mert reménykedem benne, hogy még természetes módon foganhat babám. Mindenképp szeretnénk gyereket, s hátha történhetnek még csodák – meséli egy 36 éves nő, akivel a Parádfürdői Kórházban beszélgetünk. A környékbeli településről érkezett, most három hetet tölthet itt: iszappakolás, timsós fürdő, női és intim torna, masszázs – többek közt ebből áll a kezelés.

A nyugalmas környezetben jut idő átgondolni, mi fontos, mi nem, s ebben az életmód-tanácsadó is segít. A babára vágyó fiatalasszony például elhatározta, felhagy stresszes, lelkileg is megterhelő munkájával, mert úgy érzi, ez is hátráltatja a családalapítást.

– Nem akarok mindent a stresszre fogni, de annyi biztos, hogy napjaink túlhajszolt életmódja nőre és férfira egyaránt hat. Ehhez járul az ülőmunka, a mozgásszegény életmód, az elhízás. Nem véletlen, hogy ma már minden ötödik pár meddőségi problémákkal küzd – magyarázza a kórház orvosigazgatója, dr. Suskó Mihály, aki szülész- nőgyógyász is. – Nem eléggé köztudott, az elhízott nőknek nagyobb az esélyük rá, hogy nehezebben legyenek várandósok. A cukoranyagcsere zavara, az inzulinrezisztencia és a policisztás ováriumszindróma ugyanis összefügg.

A parádfürdői vasas-timsós – hajdan sós víznek nevezett – gyógyvízzel korábban főként a kismedencei fájdalommal és gyulladásokkal, összenövésekkel bajlódókat kezelték. De újabban egyre többen jönnek a Mátrába meddőségi panaszokkal.

Érkeznek ide nők, akik gyermekre vágyva, a mesterséges beavatkozásra – esetleg a korábbi sikertelen próbálkozások után – itt készülnek fel. Megesik, hogy a meddőség szervi okát nem sikerül kideríteni, ilyenkor a mozgásterápia, a fürdőkúra és a stresszmentes környezet önmagában is hozzájárulhat a babavállalás sikeréhez.

A nőgyógyász szerint azonban a műtéti és más kezeléseket nem helyettesítheti a parádfürdői kúra. – Minden természetesen gondolkodó pár vágyik a családra, nekik próbálunk segíteni. A legjobb visszajelzés, ha a kórházból hazavitt újszülöttek fotóit küldik el nekünk. Már nem egy ilyen képet kaptunk, külföldről is – mondja a szakorvos.

Nőgyógyászati műtét utáni rehabilitációra érkezett egy 34 éves fiatalasszony, nála mióma, ciszta és endometriózis volt a diagnózis. Feltehetően szüksége lesz a mesterséges beavatkozásra, később ő is szeretne gyermeket. Úgy gondolta, ha a műtét után otthon marad táppénzen, akkor abból nemigen lenne pihenés, hiszen előbb-utóbb csak belefogott volna a háztartási munkába. – Itt sokat sétálunk, nyugodt körülmények közt regenerálódhatunk – jegyzi meg –, s a lelkünknek is jót tesz, hogy nem nyomaszt bennünket a szokásos kórházi légkör.

 

ÁLDÁSOS SÁRGA VÍZ. Hat éve nyilvánították hivatalosan gyógyvízzé a parádfürdői vasas-timsós vizet, amely fürdőkúrában alkalmazva sikerrel enyhíti a nőgyógyászati panaszokat. Már 200 éve sokan zarándokoltak ide, élvezve a sárgás víz áldásos hatását. A vizet üstökben melegítették és vályúkon eresztették le a szűk fürdőszobákba. Később szállókat építettek, az 1820-as évektől fürdőorvost is alkalmaztak. 1934-ben gyógyfürdő címet kaptak, s e helyet „a magyar hon legjelesebb fürdőhelyei” közé sorolták.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek