Szemrontó rizikó

Ha valamit érdemes úgy féltenünk, mint a szemünk világát, az éppen a látószervünk.Felgyorsult életünkben azonban sokféleképpen veszélyeztetjük az egészségét: a stresszes életmód a szemünket sem kíméli, de számos egyéb tényező – a dohányzás, az elhízás, a vitaminszegény étrend, a környezetszennyezés, az erős napfény, a monitor előtt végzett munka – is károsítja.

Család-otthonHabik Erzsébet2016. 06. 30. csütörtök2016. 06. 30.
Szemrontó rizikó

A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikája kutatócsoportjának friss adataiból kiderült, hogy csaknem 33 ezer vak ember és több mint 218 ezer ötvenéves vagy annál idősebb látássérült él hazánkban, s ez a szám jóval magasabb, mint amennyit a korábbi évek felmérései mutattak. Az esetek többségében az időskori makuladegeneráció, valamint az egyéb látóhártya-betegségek, a szürkehályog, a zöldhályog és a diabétesz állnak a bajok hátterében – derült ki a tavaly áprilisban indult három hónapos vizsgálatból, melynek során több mint 3500 véletlenszerűen kiválasztott 50 év feletti páciensen végeztek a lakóhelyén ingyenes szemészeti ellenőrzést, vércukorszintmérést és kérdőíves felmérést. Az eredményekből jól látszik, hogy a „főbűnös”, a makuladegeneráció előfordulási gyakorisága – ami elsődlegesen tehető felelőssé az időskori vakságért – 50 és 75 év között megháromszorozódik, de korai tünetei már a középkorúaknál is jelentkezhetnek.

A kor előrehaladtával tehát növekszik a kockázat, de a dohányzás például akár négyszeresére is növelheti a betegség kialakulásának veszélyét. További rizikót jelent az erős, rendszeres, hosszan tartó UV-sugárzás, de kialakulásában szerepet játszhatnak genetikai tényezők is: a makuladegenerációban szenvedők 60 százalékának egy vagy több családtagját is utoléri a látásvesztéssel járó betegség. Megfigyelték azt is, hogy a világos szemszínűeknél gyakrabban fordul elő e kór, ami tulajdonképpen a látószerv anyagcsere-betegsége: a szem ideghártyájának (retinájának) középső részén lévő sárgafoltot, azaz a makulát károsítja.

Mivel ez a terület felel az éleslátásért, a betegek előbb-utóbb elvesztik centrális látásukat – vagyis nem észlelik, amit néznek –, a perifériás látásképességük azonban megmarad.

A megbetegedés sajnos nem gyógyítható, viszont ha elkezdődött a makuladegeneráció okozta látásromlás, illetve már kialakult a betegség, azt az antioxidánsok, a C- és E-vitamin, valamint egyes nyomelemek – mint a cink és szelén – képesek lassítani. Ezért érdemes a zöldségekben és gyümölcsökben bővelkedő táplálkozás mellett olyan étrend-kiegészítő termékeket is fogyasztani, melyek megfelelő arányban tartalmazzák a szemünk egészségének megőrzésében segítő vitaminokat és nyomelemeket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek