ELÉG EGY REMEK ÖTLET, és már kezdődhet is az otthoni munka. Az országban mintegy 1600 olyan vállalkozás ismert, melyet kisgyermekes anyukák szerveztek maguknak. Kecskeméten hat éve indult a vasalószolgálat.
Kép: Kecskemét, 2016. június 02. Makráné Kádi Nóra vasaló szolgálatot indított Kecskeméten. Fotó:Ujvári Sándor
Addig gyűrjük, míg sima nem lesz – jegyzi meg fotózás közben Makráné Kádi Nóra, mire javasoljuk, hogy ez a szellemes mondat vállalkozása szlogenjének is tökéletesen megfelelne. Elgondolkodik rajta, hogy a jelenlegit (Kivasalunk: gyorsan, simán!) megváltoztatja. Kecskemét legnagyobb lakótelepén, egy nyolcadik emeleti lakásban időzünk a város első vasalószolgálatánál. Azt nem mondanánk, hogy a terek hatalmasak, ellenben mindenkinek és mindennek megvan a helye. – Régebben orvosi műszerek értékesítésével foglalkoztam, majd más területen irodavezető voltam – meséli magáról a mosolygós fiatalasszony.
– Várandós kismamaként döntöttem úgy, hogy a bizonytalan alkalmazotti állást felváltom a biztosabb vállalkozással. Napközben diákokat korrepetáltam angolból, éjszakánként pedig másoknak vasaltam. Nem volt könnyű időszak, egy idő után döntenem kellett, melyiket folytassam.
Nóra szerint a vasalás bizalmi munka, hiszen idegen emberek bíznak rájuk inget, pólót, nadrágot, szoknyát, ágyneműt meg pizsamát és konyharuhát is. Mindenkinek az igényeihez igazodnak. Aki munkába jár, reggel leadja a kimosott cuccot és este érte megy. Ha valaki túlságosan elfoglalt, abban az esetben a szállítást is megoldják. A vállalkozás beépült a kisgyermekes család életébe. Megesik, hogy vacsoraidőben érkeznek a kész ruhákért, ilyenkor többnyire pizzaszelettel vagy frissen sült tepertős pogácsával kínálják a megrendelőt.
– Rengeteget jelent az apró figyelmesség. Elég annyi is, hogy a nyugta, a reklámkártya mellé csomagolok egy szem bonbont vagy egy levendulás textilzsákocskát – árulja el Nóra. – Ötven-hatvan visszatérő kuncsaftunk van. Nemcsak a vasalás kapcsán találnak meg, hanem más témakörökben is. „Háztartásból jeles” elnevezéssel négy éve írok blogot, fiatal feleségeknek adok aranyat érő tippeket. Az Asszonysutyorgó zárkörű csoport, ahol bizalmas beszélgetéseket folytatunk egymással, s havonta egyszer személyesen is találkozunk.
Sok kismama érdeklődik Nóri vállalkozása iránt, sőt külföldről is kapott már megkeresést. Nehéz megtalálni azt a tevékenységet, amivel a gyereknevelés mellett rendszeres jövedelemhez lehet jutni. És a bátorítás is elkél az első lépésekhez. Az életkor okán egyre inkább kitolódó gyes és gyed leteltével, 35-40 évesen egyáltalán nem biztos, hogy a korábbi munkahelyre vissza tud vagy akar menni az anyuka. A kecskeméti fiatalasszony ebben példát mutat. Sok mindenről lemondott, tévézés helyett inkább oktatóvideókat néz. Főzés közben üzleti konferenciák szövegét hallgatja. Amikor elcsendesedik körülötte a család, felkeresi kedvenc honlapjait, s az online üzleti élet titkaival ismerkedik.
Kezd beérni a gyümölcs: nemrég Az Év Anyavállalata elnevezésű szavazáson a harmadik helyen végzett, közönségdíjat és további négy különdíjat zsebelhetett be.
– Szeretném, ha pár éven belül országosan 25-30 egységből álló rendszert képviselhetnék – avat be a terveibe Nóra. – De nem „üzemszerűségben” gondolkodom, hanem kisgyermekes anyukák miniműhelyében. Megosztom velük a tapasztalataimat, egynapos workshopokat tartok nekik és felvállalom a marketinget. Ami pedig a saját vasalószolgálatom bővítését illeti: a lakáson belül akad még némi menekülési útvonal, de előbb-utóbb el kell költöznünk innen. A férjemmel a legkedvezőbb megoldáson gondolkodunk.