Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A KUTYÁK „humanizálódnak”, házi kedvenceink családtaggá válnak. A kutyabarát társadalmi kultúra egyben jövedelmező üzletág is. A hoteleknek hamarosan inkább már azt kellene hirdetniük: kényeztetés nem csak kutyáknak. Virágzik a cukiipar Magyarországon is.
Kép: wash and vau önkiszolgáló kutyamosó háziállat ápolás 2016 10 07 Fotó: Kállai Márton
Felpörög a kutyakellékbiznisz, mindjárt itt a halloween, a töklámpások éjszakája. Kódoroghatnak a lelkek – ilyen a szellembál, az ijesztő maskarák felvonulása. Újabban a hazai szőrmók kedvenceknek sem kell kimaradniuk ebből: óriási a jelmezkínálat számukra. Beöltöztethetők akár csontváznak, hot dognak, töknek, háromfejű tacskónak, dinoszaurusznak. Még szerencse, hogy ők ezzel nincsenek tisztában.
A kutyagardrób mindenféle ruhával feltölthető. Online shopok hétköznapi és alkalmi szetteket ajánlanak esküvőre: vőfélykutyáknak szmokingot csokornyakkendővel, nyoszolyókutyusoknak rózsaszín csipkekosztümöt. Tízezrekért. Veszik is a gazdik. Mint ahogyan igen kelendő a gyöngyökkel kivarrt nyakörv vagy a szegecses és strasszos díszített hám is – majdnem húszezerért.
Lassan semmi meglepő nincs az ebdresszekben. Abban már inkább: itthon is nyílnak kutyamanikűrök, illetve -pedikűrök, ahol nem egyszerűen visszavágják a négylábú vendégek körmét, hanem ki is festik, és a gazda kérhet bármilyen mintát meg matricát is a karmokra.
A kutyadivat diktátorai nagy tempóban váltják a trendeket. Az idén a fülbevaló és a feltupírozott kutyakonty a menő. Amerikában manapság laza punkok lesznek az ebek: a kutyaszőrfestés a legújabb stíl. Tajvanon a szabályosság a gazdahóbort: nyíráskor gömb vagy kocka alakú fejfazont rendelnek a házi kedvenceknek.
– Efféle különcségekkel voltaképpen magát nyugtatja a gazda, hogy mindent megad a blökinek. A kutyának csakis fegyelemre, testmozgásra és törődésre van szüksége, nem arra, hogy természetellenesen rózsaszínűre változtassák – mondja Nyakas Gábor, akit csak úgy emlegetnek: „dog coach”. Huszonhat éve foglalkozik a kutya és gazdi kapcsolatának harmonizálásával. Nem mellesleg: részt vesz Cesar Millan, a „csodálatos kutyadoki” magyarországi programjának szervezésében is.
S a pszichológus miként diagnosztizálja a „dizájnkutyák” tulajdonosait?
– Az emberek többsége kötődik valakihez vagy valamihez, emberekhez, állatokhoz, tárgyakhoz. Vágyunk a közelségére, és veszteségként éljük meg, ha eltávolodik tőlünk. Ezért is dédelgetjük a kutyát. A szoros kapcsolat vele sem feltétlenül jelenti azt, hogy a gazdának nincsenek barátai, ismerősei. Ami viszont biztosan látszik a blöki babusgatásából: minderre jut pénze a tulajdonosnak – állítja Dúll Andrea környezetpszichológus.
Amerikában és Nyugat-Európában már luxus kutyaszállodák is nyíltak aromafürdőkkel és dog wellnesszel. Nálunk pedig egyre többen viszik táncba négylábú társukat: a dog dancing versenyeken kutya és gazdája bécsi keringőzhet a zsűri előtt. Ki lehet próbálni a „dogát” is, a kutyával közös jógázást, ami ugyancsak amerikai „találmány”: Suzi Teitelman jógaoktató ötlete a doggy yoga, s ma teltházas dogaórákat tart New Yorkban.
Ám az extrém helyzetekbe kényszerítésektől szenvedhetnek a kutyák.
– Az ember kikapcsolódik, amikor aromafürdőt vesz. A kutya nem igazán. Stresszt válthat ki belőle, s csak azért tolerálja, mert a gazda közelében lehet, akitől biztonságot remél – magyarázza Miklósi Ádám professzor, a kutyaviselkedés kutatója. Folytatja: az emberek – ha úgy tetszik – saját képükre próbálják formálni a kutyát, amire persze bizonyos mértékig alkalmas is. De a túlkényeztetéssel nem erősítik a jólétét, sőt ezzel éppen elveszik az időt a kutyának valóban fontos dolgoktól: a hatalmas sétáktól, a közös játékoktól. Márpedig neki erre van igénye, ettől válik igazán a társunkká, barátunkká.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu