Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mennyire befolyásolja a hazugság a memóriát? – ezt vizsgálta egy brit kutatócsoport. Kísérletükben a résztvevőket egyszerű memóriateszt kitöltésére kérték. Az alanyok javában írták a válaszaikat a papírra, amikor szándékosan megzavarták őket: valaki bejött a terembe és szóváltásba keveredett a kísérlet vezetőjével arról, hogy ki foglalta le előbb a szobát.
A vitát követően az alanyoknak elmondták, hogy ez megrendezett jelenet volt. Egyik részüket megkérték, hogy a későbbi teszteken igazat mondjanak, a többieket pedig arra utasították, hogy hazudjanak. A három hét során összesen háromszor kérdezték ki őket. Az első fázis során – rögtön a jelenet után – a hazugoknak hazudniuk kellett, az igazmondóknak pedig igazat mondani. A második szakaszban szintén így oszlottak meg a feladatok. A harmadik héten azonban a hazugokat is arra kérték, hogy most már mondják el őszintén, mi történt valójában. Ez a csoport ennyi idő elteltével és ennyi hazugsággal a háta mögött már pontatlanul idézte fel az eseményeket. A résztvevőket végül arra is megkérték: fejtsék ki, mennyire biztosak abban, hogy amit válaszolnak, az megfelel az igazságnak. Itt alig akadt különbség az igazat mondók és a hazugok között.
Mit jelent mindez? Azt, hogy ha sokáig hazudunk valamiről, utána már kevésbé tudjuk pontosan felidézni az eredeti történéseket – még akkor is, ha tényleg szándékunkban áll elmondani az igazat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu