Két, egymásba kapaszkodó kutya- és emberkéz - mit fejezünk ki ezzel?

Tizenkét éves történetünkben most először nem Artúr kutyám fotóját látják a Szabad Föld hetilap nyomtatott kiadásában a rovat élén, hanem két, egymásba kapaszkodó kutya- és emberkezet.

Család-otthonSzücs Gábor2016. 10. 07. péntek2016. 10. 07.
Két, egymásba kapaszkodó kutya- és emberkéz - mit fejezünk ki ezzel?

Talán semmi sem fejezhetné ki jobban, hogy október 4-én az Állatok Világnapját ünnepeljük. Teszem persze rögtön hozzá, hogy természetesen nemcsak a kutyákról szól ez a nap, hanem minden más nem emberi lényről is. Az Állatok Világnapját 1931 óta ünnepli a világ, mi a rendszerváltás után csatlakoztunk a kezdeményezéshez.

Eleinte inkább a vadon élő állatok védelmére helyezték a hangsúlyt, de ma már nemcsak a vadállatok, hanem a háziasított állatok védelmére is felhívják a figyelmet ezen a napon, mi több, a környezetünk, s egyáltalán, a természet védelme kerül ilyenkor hangsúlyosan szóba. (De azért, ugye, megbocsátják a Kutyapostásnak, hogy ezt a fotót választotta?)

Miért október 4-e lett e jeles nap? Assisi Szent Ferenc miatt, akiről sokan úgy tudják, hogy ez a nap a halála napja, pedig az egy nappal korábbra esik: 1226. október 3-án hunyt el. Mások úgy hiszik, hogy 1228. október 4-én avatták szentté, de ez sem igaz, ugyanis már 1228. július 16-án IX. Gergely pápa szentté nyilvánította. Akkor hát miért mégis október 4-e? Azt hiszem, nincs más válasz, minthogy ez a nap a Ferencek (név)napja.

Assisi Szent Ferenc nemcsak az emberekért végzett áldásos misszionárius munkát, hanem az állatokat és a természetet is nagyon szerette.

A ferences rend megalapítója tekinthető az első lelkes állatvédőnek, aki  800 évvel ezelőtt már azt tanította, hogy az emberiségnek kötelessége védeni a környezetet és a benne élő állatokat. A legendák szerint értette az állatok nyelvét, és gyakran prédikált is nekik. A krónikák megemlékeznek például egyik híres beszédéről, amit a madaraknak mondott el – s amelyben figyelmeztette őket, hogy milyen sokkal tartoznak a Teremtőnek –, egy másik történetben pedig egy egész falut rettegésben tartó farkast szelídített meg. Azt is mondják, hogy mikor Ferenc haldoklott, a halálos ágyán megköszönte a szamarának, hogy szolgálta, mindenhová elcipelte, segítette őt, a szamara pedig sírva búcsúzott gazdájától.

Minden ember, vagyis minden kisgyermek állatbarátnak születik, csak később nevelik beléjük jó szüleik a fölösleges félelmet, az irtózást, ezzel akaratlanul is gerjesztve az állatok iránti negatív érzéseket, ami az állatkínzáshoz vezető első lépés lehet. Az Állatok Világnapján mondjuk el, hogy ők segítőtársként és barátként vannak jelen az életünkben, az állatok boldogabbá, szebbé, teljesebbé teszik mindennapjainkat.

És az sem véletlen, hogy a 2013-ban pápává választott Jorge Mario Bergoglio bíboros Assisi Szent Ferenc tiszteletére vette fel a Ferenc nevet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek