
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

LEZÁRULT a lapunk november 25-i számában meghirdetett karácsonyi mézeskalács-pályázatunk. Tizennégyen küldték el, amit „kisütöttek”, s a zsűrinek tán még soha nem volt ilyen nehéz eldönteni, kik kapják a különböző díjakat.
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Nem egyszerű mézeskalácsokat küldeni postán, de örömmel tudathatjuk mindenkivel, hogy valamennyi küldemény épségben megérkezett.
Ámultunk és bámultunk, ahogy bontogattuk a nagy gonddal csomagolt dobozokat. Miután kigyönyörködtük magunkat és megteltünk mézes illatokkal, következett a neheze: ki legyen az első, második, harmadik, ki kapjon különdíjat? A zsűri végül úgy döntött: az első és a második díj mellett két harmadik és két különdíjat ad.
Az ország minden részéből érkeztek mézeskalács-alkotások, a csomagban többen levelet is küldtek.
Elsőként a gödöllői Varga Lászlónétól idézünk. „Szívesen és nagy szeretettel küldöm el én is, amit »kisütöttem « – írja. – Az egyik doboz tartalmát a kedves Dolányi Anna receptje szerint készítettem, csak vékonyabbra nyújtottam, mert fenyődísznek szántam. Nagyon jó a recept, könnyű vele dolgozni, nem ragad sem a kézhez, sem a deszkához. A másik dobozban az én saját receptem szerintit küldöm, ami annyiban más, hogy 40 dekagramm sima liszthez 5 dekagramm teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztet és 5 dekagramm kukoricakeményítőt használtam. Zsír helyett Rama margarint, fahéj helyett mézesfűszer- keveréket és 3-4 evőkanál tejet raktam bele, estétől reggelig zárt edényben pihentettem. Sütés előtt tojással bekentem. Váljék egészségére annak, aki elfogyasztja! (Egyébként, ha kemény a mézes, egy fél almát közérakva hamar megpuhul.)”
Bán Ferencné Ajka-Padragkútról küldött leveléből megtudjuk, évek óta készít mézeseket a családnak, s mindig nagy örömmel fogadják. Az írókázással „behavazott” fenyő láttán meg-megjegyzik: de szép lenne, ha karácsonykor tényleg ilyen havas lenne a sok-sok fenyő (mert arrafelé is egyre ritkább a fehér karácsony).
Galicz Sándorné Bácsalmásról ezt írja: „A családomnak, de főleg a gyerekeknek szerzek örömet az egyedi kívánságokkal, házikókkal, tálakkal, melyeknek, ha elfogy a tartalma, a tálat is el lehet fogyasztani. Már tanítgatom a 12 éves kisunokámat, aki örömmel, ügyesen díszítget. Nekem a mézeskalács illatával kezdődik a szeretet ünnepe...”
Urbán Gáborné pedig, akinek mézeskalácsreceptje decemberben Vidék íze magazinunkban a hónap receptje lett, így ír Jászapátiból:
„Minden évben rengeteg mézest sütök karácsonyra, 15 kilogramm lisztből aprókat, házikót is négyet-ötöt szoktam. Nagyon szeretek »sütkérezni«. Hetvenhat éves múltam, soha nem tanultam sehol senkitől. Nagy a család, a rokonság, a receptjeimet is sokan elkérik. Adom is szívesen...”
Milyen szempontok szerint értékeltük a mézeskalács-remekműveket?
Figyelembe vettük az ötletességet, a kivitelezés minőségét, a befektetett munkát. Bár mézeskalácsait senki sem kérte vissza – amit külön köszönünk –, az ízletességet csak részben tudtuk elbírálni, mert az apróbb kalácsokat ugyan fényképezés után jó étvággyal elfogyasztottuk, de például egy mézeskalács házikóba vagy egy gyertyatartóba nem volt szívünk beleharapni.
Az első díjat végül Varga Lászlóné gödöllői olvasónknak ítéltük oda. Megragadott bennünket formáinak (fenyő, szív, harang, csizma, hóember) szerénységében is gazdag, egyedi, szép díszítése, leheletfinom mintáinak tisztasága. A szokásos mézeskalács-sütőformák mellett például derelyevágót vagy pogácsaszaggatót is használt.
Bán Ferencné ajka-padragkúti olvasónk, aki a második díjat kapta, szintén nagyon sokat dolgozott. Szép kivitelűek, ötletesek a gyertyatartói, a havas fenyője, az újévi jókívánságait kifejező szerencsepatkó, négylevelű lóhere, csillagok, virágok. Gyertyafényben mindez meghitt ünnepi hangulatot, békét, reménységet sugároz.
Egy-egy meseszép mézeskalács házat küldött Mező Mária Hajdúböszörményből és Nagyné Samu Henrietta Sopron-Balfról, mindketten harmadik díjasok. Mező Mária virágokkal, ágakkal díszített házacskáját nyolc lapból rakta össze, mindegyiket külön-külön el kellett készítenie. Nagyné Samu Henrietta szívházikója szintén igen aprólékos munkával készült, szív az ablaka és még a jégcsapjaiból is melegség árad – mintha valóban egy álomvilágból bukkant volna elő.
A két különdíjra a bácsalmási Galicz Sándornét és a jászapáti Urbán Gábornét tartottuk a legérdemesebbnek. Galicz Sándorné aprókalácsokkal megtöltött, ízlésesen díszített, ehető tálja és Urbán Gáborné magvakkal mintázott, írókás figurái (a betlehemi csillagtól a báránykáig) egyaránt kivívták a zsűritagok elismerését.
Gratulálunk valamennyi díjazottunknak, és pályázatunk minden résztvevőjének sikeres folytatást kívánunk! A díjazottak ajándékait (mézeskalácsos könyveket és sütőformákat), az okleveleket, emléklapokat postán küldjük el. Kérdéseikre továbbra is szívesen válaszolunk a [email protected] e-mail címen, valamint a 06-1/489-8805-ös és a 06-30/431-1835-ös telefonszámon.
És köszönjük a karácsonyi, újévi jókívánságokat – kívánunk mi is mindannyiuknak áldott, szép karácsonyt, békés, boldog új esztendőt!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu