Jogi esetek: Harc a gyerekért

Az anya egy külkereskedelmi cégnél dolgozott. Hetente többször a fővárosba ment, de havi rendszerességgel napokra külföldre is el kellett utaznia. Ilyenkor a helyi rendőrkapitányságon dolgozó apa vigyázott a gyerekre. Az apának akadtak olyan hetei, amikor éjszakás volt, ezt sikerült úgy megoldani, hogy egyikük mindig ráért a gyerek körüli teendőket ellátni.

Család-otthonDr. Tanács Gábor2016. 12. 15. csütörtök2016. 12. 15.
Jogi esetek: Harc a gyerekért

Amikor eldőlt, hogy elválnak, nem költöztek szét rögtön, a gyereket közösen nevelték tovább. Végül az anya gyermekelhelyezési pert indított, s arra kérte a bírságot, hogy a gyereket az ő nevelésébe és gondozásába adja. Azzal érvelt, hogy az apa következetlen a gyerekkel, másrészt pedig mivel ő jobban keres, a gyereknek megfelelőbb körülményeket tud teremteni. Ráadásul eredeti szakmájára nézve logopédus, így a gyerek fejlesztésében is képes nagyobb részt vállalni.

Az apa azzal érvelt, hogy az anya a szülés után hat hónappal újra munkába állt, ezután sokkal többet volt a kicsivel, táppénzre is ő ment vele. Az anya a munkájának jellege miatt nem tudná megfelelően nevelni a gyereket. Egyedüli szülőként viszont ő csak nappali műszakokat végezne.

A bíróság pszichológus szakértő segítségét kérte, aki a szakvéleményében azt írta, hogy a gyerek felnevelésére mindkét szülő alkalmas, mindkettőjükhöz egyformán ragaszkodik. Ugyanakkor az anya direkt és indirekt módon az apa ellen próbálja hangolni. Az elsőfokú bíróság ezt perdöntőnek ítélte: mivel a két szülő egyformán alkalmas, de csak az egyik törekszik rombolni a gyerek viszonyát a szülőtársával, ezért az apánál helyezték volna el a gyereket.

A másodfokú bíróság az első fokon készült szakvéleményt nem találta megfelelőnek, ezért újat készíttettek. Ez a szakértő már úgy találta, hogy a szülők konfliktusát egyik sem tudja véka alá rejteni a gyerek előtt, tehát ebből a szempontból sincs különbség közöttük. És mivel ez a szakértő úgy látta, hogy hajszállal ugyan, de az anyához ragaszkodik jobban a gyermek, ezért a másodfok neki ítélte a gyereket.

Az apa a Kúriához fordult, amely azonban helybenhagyta a másodfokú ítéletet azzal, hogy ha az ítélet nem jogszabálysértő, akkor azt felülmérlegelni csak nyilvánvalóan okszerűtlen következtetés esetén lehetséges. Mivel itt mindkét szülő alkalmas, és a helyzetből adódóan a bíróságnak mégis dönteni kell valaki mellett, ezért tulajdonképpen akárkinek adta volna a másodfok a gyereket, a Kúria nem bírálhatta volna felül a döntést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek