Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyes lélektanászok hajlanak rá, hogy a „karácsonyi zavar” létező szindróma: nyugtalansággal, fáradékonysággal, ingerlékenységgel, napi szorongásrohamokkal. Dr. Bánki György pszichiáter úgy gondolja: karácsonykor egyszerre sokféle tér nyílik a bonyodalmaknak.
Kandalló ropogó tűzzel, apuka éppen a fenyőfát díszíti, a csúcsra a csillagot anyuka angyali mosollyal nyújtja felé, a nagymama bejglit süt a konyhában, a kisunoka lisztes kézzel tapsikol mellette. A margarin már nem ragad, az ablakon át látszik a fényfüzérbe bújtatott kert, ahol a nagyobb gyerek a kutyával hógolyózik, nagypapa meg felnéz a csillagokra.
Idilli ünnepképek a reklámokból.
Csakhogy a száncsengős műhangulat helyett inkább az afféle jelenetsor lehet ismerős: „Mindent nekem kell csinálnom, te jó ég, elfelejtettük a nagyit, ez is a te hibád! Hogy néz ki ez a fa, az izzósornak is most kellett kiégnie, odakozmált a káposzta, utálom a mákot… Minek kellett meghívni Pityuékat, egész évben felénk se néztek! Elegem van a karácsonyból, ki találta ki ezt az egészet…?
Ilyenek a karácsony valóságtünetei, amikor ránk ereszkedik a vastag stresszfelhő, s még sürgetőbb körülöttünk a világ.
– Pedig csupán az ideális ünnepi állapot elérésére hajtunk. Kétségkívül túlterhelődünk, sűrűsödnek egyes dolgaink, mert mindenképpen jól akarjuk csinálni. De túl sok feladatot írunk elő magunknak: men?nyi étellel készüljünk, hány ajándékot vásároljunk.
Másrészt ritkán töltünk együtt ennyi időt a szeretteinkkel, ráadásul sokakkal egyszerre. Az összezártság is kihozhat ellentéteket, újraélesedhetnek a régi családi problémák – magyarázza dr. Bánki György pszichiáter.
Hozzáteszi: a karácsony komoly próbatétele a személyiségnek. Van, aki agresszívvá válik, majd felveszi a mártírszerepet, jelezvén, feláldozza magát, hogy örüljön mindenki – persze őrajta kívül. Olyan is akad, aki egyszerűen kitörli magából az ünnepet, számára átlagos nap ez is.
S egyre többeknek társ nélküli a karácsony: az utcák kihaltak, nincs hova menniük, e sűrű lelki köd is nehezen oszlik.
– Szerintem az ideális helyett próbáljunk az optimálisra törekedni – folytatja Bánki György. – Érdemes megtervezni az ünnepi előkészület feladatait, a rájuk szánt időt. Nem kell totális kirakat, meg kell enyhülnünk magunk irányában a karácsonyi maximalizmus csökkentésével. Az adventi hetek éppen arról szólnak, hogy lélekben is ráhangolódjunk a karácsonyra, s ne „muszáj ünnepként” éljük meg. Aki egyedül él, gondolja végig, kikkel lehetne mégis együtt valahogy. Bátran keresse meg őket.
Lehet túl sok és túl kevés is a karácsony.
De minden nyűgös látszat ellenére – mégiscsak gyönyörű ünnep.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu