Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AZ ADVENTI HANGULAT elmaradhatatlan kelléke a Diótörő. A legendás történetből a balettfeldolgozások mellett készült már számtalan rajzfilm, mese és musical is. Csajkovszkij jól ismert zenéjére idén a Cirque de Monte Carlo és Edvin Marton varázsol a balett és a cirkusz elemeivel fűszerezett látványshow-t a fővárosi Sportarénába.
Kép: Natalia Bessmertnova as Masha, Alla Shcherbinina as Nutcracker and Viktor Levashov as Puppeteer in Tchaikovsky's ballet "Nutcracker"., Fotó: Zhdanov L.
A diótörő és Egérkirály az egyik legmeghatóbb karácsonyi mese. E. T. A. Hoffmann gyönyörűséges története 1816-ban advent idején jelent meg, és nagyon rövid idő alatt rendkívül népszerű gyerekolvasmánnyá vált Németországban.
Az eredeti történet karácsony estéjén játszódik. Stohlbaum tanácsos és családja a meghívott vendégekkel együtt ünnepelnek. Egyszer csak megjelenik Drosselmayer bácsi és unokaöccse, aki egy különleges bábot, egy Diótörő figurát hoz ajándékba Marikának. A kislány a közös játék után boldogan fekszik le aludni, a Diótörőt egy székbe ülteti. Álmában megelevenednek a bábok és a karácsonyfadíszek, ám a gonosz Egérkirály egérkatonáival háborút indít ellenük. Győzelmüket a bátor Diótörő hiúsítja meg, aki gyönyörű herceggé válva magával viszi Marikát mesebeli birodalmába.
A szárnyaló történetből számos színházi feldolgozás készült. Pjotr Iljics Csajkovszkij jóval később balettelőadást komponált a novellából – ez az orosz zeneszerző utolsó balettje és egyben utolsó színpadi műve. A Diótörő balett első koreográfiáját Marius Petipa tervezte, az ősbemutatót a szentpétervári Marinszkij Színházban tartották 1892. december 18-án. Ekkor még nem sejtették, hogy ezzel hosszú évtizedekre-évszázadokra megoldódik a világ operaházainak karácsonyi matinégondja!
Természetesen hozzánk is eljutott: a Magyar Királyi Operaházban mutatták be először 1927. december 21-én, Brada Ede koreográfiájával. Akkoriban az orosz kultúra Pesten egzotikumnak számított, az előadás nem lett különösképpen népszerű, mindössze 20-szor játszották. A II. világháború után azonban megváltozott a helyzet. 1949-ben érkezett hazánkba az egyik legnevesebb szovjet koreográfus, Vaszilij Vajnonen, hogy feleségével együtt betanítsa saját Diótörő-verzióját.
A premiert 1950-ben tartották, óriási sikert aratva. A sikerszéria azóta is töretlen: a Diótörő a mai napig a legtöbbet játszott balettok egyike a Magyar Állami Operaházban.
Mégis, a közös eredő dacára nagy a különbség az egykori és a mai Diótörők között: kreatív művészek a múltbéli szellemi hagyaték tiszteletben tartása mellett korunk követelményei szerint, változatos műfajokban újra- és újragondolják a művet. Ez történik idén is: december 20-án ismét egy új Diótörő-élmény várja a magyar közönséget.
A Cirque De Monte Carlo és Edvin Marton egyedülálló családi meseelőadást alkotott meg: Csajkovszkij klasszikus balettje a Papp László Budapest Sportarénában szenzációs akrobatikus balettshow-ként jelenik meg.
A fantasztikus crossover jellegű produkció igazi modern szórakoztató élményt kínál kicsiknek és nagyoknak, ahol a cirkusz és a balett egy egészen új dimenzióba kerül. Várhatóan a téli hangulat elmaradhatatlan kelléke, a jégkorcsolya is megjelenik a színpadon, hiszen a koreográfiát egy többszörös bajnok jégkorcsolyázó, Yannick Bonheur készítette.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu