Örök darab a Diótörő

AZ ADVENTI HANGULAT elmaradhatatlan kelléke a Diótörő. A legendás történetből a balettfeldolgozások mellett készült már számtalan rajzfilm, mese és musical is. Csajkovszkij jól ismert zenéjére idén a Cirque de Monte Carlo és Edvin Marton varázsol a balett és a cirkusz elemeivel fűszerezett látványshow-t a fővárosi Sportarénába.

Család-otthonMunkatársainktól2016. 12. 20. kedd2016. 12. 20.

Kép: Natalia Bessmertnova as Masha, Alla Shcherbinina as Nutcracker and Viktor Levashov as Puppeteer in Tchaikovsky's ballet "Nutcracker"., Fotó: Zhdanov L.

Natalia Bessmertnova, Alla Shcherbinina and Viktor Levashov on the Bolshoi's scene
Natalia Bessmertnova as Masha, Alla Shcherbinina as Nutcracker and Viktor Levashov as Puppeteer in Tchaikovsky's ballet "Nutcracker".
Fotó: Zhdanov L.


A diótörő és Egérkirály az egyik legmeghatóbb karácsonyi mese. E. T. A. Hoffmann gyönyörűséges története 1816-ban advent idején jelent meg, és nagyon rövid idő alatt rendkívül népszerű gyerekolvasmánnyá vált Németországban.

Az eredeti történet karácsony estéjén játszódik. Stohlbaum tanácsos és családja a meghívott vendégekkel együtt ünnepelnek. Egyszer csak megjelenik Drosselmayer bácsi és unokaöccse, aki egy különleges bábot, egy Diótörő figurát hoz ajándékba Marikának. A kislány a közös játék után boldogan fekszik le aludni, a Diótörőt egy székbe ülteti. Álmában megelevenednek a bábok és a karácsonyfadíszek, ám a gonosz Egérkirály egérkatonáival háborút indít ellenük. Győzelmüket a bátor Diótörő hiúsítja meg, aki gyönyörű herceggé válva magával viszi Marikát mesebeli birodalmába.

A szárnyaló történetből számos színházi feldolgozás készült. Pjotr Iljics Csajkovszkij jóval később balettelőadást komponált a novellából – ez az orosz zeneszerző utolsó balettje és egyben utolsó színpadi műve. A Diótörő balett első koreográfiáját Marius Petipa tervezte, az ősbemutatót a szentpétervári Marinszkij Színházban tartották 1892. december 18-án. Ekkor még nem sejtették, hogy ezzel hosszú évtizedekre-évszázadokra megoldódik a világ operaházainak karácsonyi matinégondja!

Természetesen hozzánk is eljutott: a Magyar Királyi Operaházban mutatták be először 1927. december 21-én, Brada Ede koreográfiájával. Akkoriban az orosz kultúra Pesten egzotikumnak számított, az előadás nem lett különösképpen népszerű, mindössze 20-szor játszották. A II. világháború után azonban megváltozott a helyzet. 1949-ben érkezett hazánkba az egyik legnevesebb szovjet koreográfus, Vaszilij Vajnonen, hogy feleségével együtt betanítsa saját Diótörő-verzióját.

A premiert 1950-ben tartották, óriási sikert aratva. A sikerszéria azóta is töretlen: a Diótörő a mai napig a legtöbbet játszott balettok egyike a Magyar Állami Operaházban.

Mégis, a közös eredő dacára nagy a különbség az egykori és a mai Diótörők között: kreatív művészek a múltbéli szellemi hagyaték tiszteletben tartása mellett korunk követelményei szerint, változatos műfajokban újra- és újragondolják a művet. Ez történik idén is: december 20-án ismét egy új Diótörő-élmény várja a magyar közönséget.

A Cirque De Monte Carlo és Edvin Marton egyedülálló családi meseelőadást alkotott meg: Csajkovszkij klasszikus balettje a Papp László Budapest Sportarénában szenzációs akrobatikus balettshow-ként jelenik meg.

A fantasztikus crossover jellegű produkció igazi modern szórakoztató élményt kínál kicsiknek és nagyoknak, ahol a cirkusz és a balett egy egészen új dimenzióba kerül. Várhatóan a téli hangulat elmaradhatatlan kelléke, a jégkorcsolya is megjelenik a színpadon, hiszen a koreográfiát egy többszörös bajnok jégkorcsolyázó, Yannick Bonheur készítette.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek