Pillangó szárnyán - Kicsi, pillangó alakú, és egyensúlyban tart minket mentálisan és fizikailag is

NÉPBETEGSÉGNEK számítanak a pajzsmirigyproblémák: itthon nagyjából 600-800 ezer embert érintenek, főként nőket. Pajzsmirigy nélkül „agyatlanok” lennénk. Létfontosságú a szervezetnek, mint ahogyan rendellenes működésének helyreállítása is az.

Család-otthonKarácsony Ágnes2016. 12. 06. kedd2016. 12. 06.

Kép: Dohán Orsolya professzor pajzsmirigy vizsgálat 2016.11.23 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Pillangó szárnyán - Kicsi, pillangó alakú, és egyensúlyban tart minket mentálisan és fizikailag is
Dohán Orsolya professzor pajzsmirigy vizsgálat 2016.11.23 fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Nézzük a tüneteket, de ne essünk kétségbe, ha ráismernénk bizonyos panaszainkra. Inkább keressük fel a háziorvost, kezdetnek kérjünk tőle laborbeutalót.

Tehát aki jól bírja a hideget, míg mások mellette dideregnek, közben pedig izzad, szalad a pulzusa, esetleg folyton hasmenése van, a testsúlya csökken: mindez utalhat a pajzsmirigy túlműködésére, amikor felgyorsul az anyagcsere. Viszont a pajzsmirigy alulműködésekor fáradékonyságot észlelünk, semmihez nincs kedvünk, gondolkodásunk lelassul, fázunk a melegben is, küszködünk a székrekedéssel, tán kicsit hízunk – ám tévedés, hogy kóros súlygyarapodással jár, ha kevés a pajzsmirigyhormon.

– A pajzsmirigy a vérbe önti bele a megtermelt hormont. Működéséhez jód kell, ezt táplálékkal – tengeri ételek, tejtermékek, jódozott só és így tovább – vesszük magunkhoz.
A pajzsmirigyhormonok szabályozzák a szervezet anyagcseréjét. Minden egyes sejtre hatnak, így például utasítják őket, milyen ütemben használják fel az energiakészletünket.
A pajzsmirigybetegségek kezelhetőek, de már az enyhe alulműködéssel is törődni kell. A túlműködés szívritmuszavart is okozhat, melynek embólia is lehet a szövődménye – említi dr. Dohán Orsolya endokrinológus, klinikai onkológus főorvos, a pajzsmirigybetegségek specialistája.

Világszerte egyre több a pajzsmirigybeteg, itthon is. Sőt a pajzsmirigyrákosok száma nálunk megduplázódott az elmúlt húsz évben. Hogy ennek mi az oka? Nem tudni. Ahogyan arra sincs pontos magyarázat, hogy a nőknél miért ötször gyakoribb a pajzsmirigybetegség.

Esetükben összefügghet a terhességgel, amikor nagyobb teljesítményre kényszerül a pajzsmirigy. Másfelől: a betegségszám attól is emelkedhet, hogy manapság az ultrahangos diagnosztikával hamarabb felfedezik a pajzsmirigy göbös elváltozásait.

– Kijelenthető: 20-24 esztendős korában minden tizedik emberben lehetne göböt találni, 60-65 év felett minden másodikban. Ezért szinte külön tudománnyá vált a „göbológia”. Ultrahanggal megnézzük a göböt, megítéljük, kell-e citológiai vizsgálat, s ha igen, akkor a citológus véleménye alapján haladunk tovább.
Amennyiben ez a diagnózis felveti a daganat gyanúját, már jön is a sebész. A biztonság okán operáltatunk: bár tisztában vagyunk azzal, hogy a rák a göbök legfeljebb öt százalékában jelentkezik, előre nem tudhatjuk, melyik az az öt százalék. A pajzsmirigyrákból azonban ma már meg lehet gyógyulni – jegyzi meg Dohán Orsolya.

Arra sincs egyértelmű bizonyíték, hogy a pajzsmirigy a stressz, a környezeti ártalmak miatt is „viselkedhet” rendellenesen. Ám az tény: nélküle leáll a sejtek anyagcseréje, az ember nem képes a gondolkodásra. Vagyis ez a kicsi, pillangó alakú, légcső körüli képződmény egyensúlyban tart minket mentálisan és fizikailag is. Hormonjai nélkül nem igazán nyernénk energiát, így óvnunk kell, hogy védelmet adjon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!