Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
SOHA NEM VOLT ilyen alacsony a csecsemőhalandóság Magyarországon – adta közre a hírt a KSH adataira hivatkozva a Semmelweis Egyetem. Nehéz elképzelni, hogy 125 éve még minden negyedik kisbabát elvesztettek az anyák.
Örömmel jelentették be az orvosok, hogy a 2013-as statisztikákhoz képes 25 százalékkal javultak a hazai csecsemőhalandóság mutatói, azaz ezer élve születésre csak 3,9 haláleset jut. Mindez a korszerűsödő műszerparknak, az orvosok munkájának és a jól szervezett szakmai programoknak köszönhető.
– A javulás záloga az egész gyermekkoron átívelő gondozás, követés. Örömmel vennénk részt egy kora- és újszülötteket szolgáló szervpótló centrum kiépítésében is – nyilatkozta dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem I. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.
Fontos lenne még, hogy kiterjesszék a család- és újszülöttbarát szülést és kórházi ellátását, s hogy a legsúlyosabb állapotú koraszülötteket és újszülötteket megfelelő centrumokban lássák el. Dr. Kovács Tamás, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának főtitkára felhívta a figyelmet: ahhoz, hogy a javuló eredményeket megtartsák, többek közt nagy szükség volna a koraszülések számának csökkentésére és a szoptatás támogatására is, hogy a nők több csecsemőt tápláljanak anyatejjel.
Milyen életesélyekkel jöttek világra hajdan a gyermekek? Száz éve még minden ötödik kicsi meghalt egyéves kora előtt, köztük igen sok újszülött. A fejlődési rendellenességek, a szülés közben elszenvedett károsodások éppúgy szerepeltek az okok közt, mint a gyomor-bélhurut, a tüdőgyulladás vagy a fertőző betegségek, így például a kanyaró, tbc.
Kiugróan sokan haltak meg a törvénytelennek számító gyerekek közül, hiszen a megesett cselédlányok és napszámosnők kénytelenek voltak dajkaságba adni a nem kívánt csecsemőt, akire sanyarú sors várt.
Egy szolgáló gyermekének a földbirtokoséval szemben majdnem kétszeres esélye volt rá, hogy ne érje meg az első születésnapját. A néhány napos csecsemők halálozási mutatói csak az 1970-es években kezdtek javulni.
Az 1800-as években nagyvárosaink elszegényedő részein egészségtelen otthonokban, zsúfoltan tengődtek a családok, rossz volt az ivóvíz, hiányzott a higiénia, tarolt a tbc – ez a gyermekek életesélyeit is rontotta.
A tanyasiak még a XX. században is kiszolgáltatottak voltak: „Az Alföld tanyavilágában a legnagyobb a tuberkulózisos halálozás, a csecsemőhalandóság és a legkisebb az átlagos életkor” – figyelmeztetett egy 1932-es cikk. „Hiába beszélünk tanyasi egészségügyről addig, amíg napi járóföldre nemcsak orvost, de szülésznőt is alig találunk” – írták. A sárba ragadt tanyán makacsul tartotta magát a babona, a kuruzslás, az ördögűzés is.
A parányi életek megmentése – e címen jelent meg egy 1939-es cikk, melyben az orvos szerző sikerként könyveli el, hogy az orvostudomány a korábban életképtelennek tartott csecsemőkről sem mond le.
Akkoriban a „rendes fejlettségű” csecsemő 2500–4000 gramm súlyú volt. A 2500 grammosnál kisebbeket nagy igyekezettel tartották életben, a gyöngéket, szopni még nem tudókat napi 10-12 alkalommal gumicsövön át táplálták az ápolónők.
A kihűléstől védve speciális, átfolyó vízzel melegített ágyakba fektették a kicsiket, akiket hónapokig kórházban ápoltak, s életükért „diadalmas harcot vívtak”.
A védőnői szolgálat elődje, a „csodálatos zöldkereszt” áldásos működése is sajtótéma az 1930-as években. A helyes táplálás és tisztában tartás mellett ismeretlen dolog a csecsemőhalandóság – állították. Az egyévesnél kisebbek közül a legtöbben bélhurutban és fertőző vérhasban betegedtek meg. Ma már tilos volna, de akkor a csecsemőknek citromos tejet, írót, vajjal és liszttel kevert tejet adtak bélhurut ellen. A szülőket drákói szigorra biztatták az orvosok. A táplálás rendjét előírták: az anya 3-4 hétig hagyja sírni a csecsemőt, hadd szokja meg, hogy csak négyóránként kap enni, éjjel pedig nem szophat. Azt javasolták: csörgővel sem kell szórakoztatni a „zsarnok” csecsemőt, hiszen jól eljátszik az ujjaival. Ha sírt, megvigasztalni, megetetni sem volt szabad, nehogy elkapassák. Hagyták inkább bömbölni, mondván, majd megnyugszik…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu