Ezt a kínt ne tűrje!

RUTINMŰTÉTNEK VÉLJÜK a vakbélgyulladáskor végzett operációt, de a gyors sebészeti beavatkozás életet menthet. A diagnózis ma sem könnyű, mert a vakbél féregnyúlványának gyulladása más hasi kórképeket „utánozhat” – gyermekeknél különösen nehéz felismerni a bajt.

Család-otthonPalágyi Edit2017. 06. 28. szerda2017. 06. 28.
Ezt a kínt ne tűrje!

– Már éjszaka éreztem, fáj itt alul, a köldökömnél. Reggelre a jobb oldalra vándorolt a fájdalom, s olyan kínt okozott, hogy tudtam, nem a háziorvoshoz, hanem a sürgősségire kell mennem – meséli egy 24 éves beteg, akinek néhány napja volt vakbélműtéte. Krétafehér arccal vitték be a kórházba, a görcstől összegörnyedve, s kiderült: jól tette, hogy segítséget kért. Az első vizsgálat után megérkező laboreredmények megerősítették, hogy komoly gyulladás dúl a szervezetében. A hasi ultrahang vizenyős, megvastagodott falú féregnyúlványt mutatott. Néhány óra múlva betolták a műtőbe, és megtörtént a laparoszkópiás műtét. A fiúnak szerencséje volt, de akadnak, akik súlyosabb állapotban kerülnek orvoshoz. – Kiránduláson jártunk az ország másik felén, amikor kínlódni kezdtem. Nem akartam megszakítani az utat, bár a végén vezetni sem tudtam, átadtam a volánt.
Nem zavartam a bajommal a többiek kikapcsolódását, de rosszul döntöttem. A késlekedés miatt perforált a vakbelem, a műtét az életemet mentette meg – idézi fel egy idős férfi.

Heveny féregnyúlvány-gyulladás, köznapi nevén vakbélgyulladás – élete során nagyjából minden tizedik ember szembesül e kórképpel. Leggyakrabban a 10–30 évesek körében fordul elő. A vakbélhez tartozó, kesztyűujjra hajazó féregnyúlvány, az appendix az immunrendszer működésében játszik szerepet. Ha azonban a nyílása – például idegen test, nyirokszövet vagy bélsárkő miatt – elzáródik, súlyos gyulladás forrása lehet. Köldöktáji vagy jobb oldali fájdalom, hányás, hasmenés vagy épp szorulás figyelmeztet a bajra, amelyet nem szabad félvállról venni.

Az otthon bekapott görcsoldó tabletta ilyenkor nem oldja meg a problémát, hashajtót bevenni pedig azért veszélyes, mert a perforációt segíti elő. Ha a nyúlvány kilyukad, azaz perforál, akkor tályog és hashártyagyulladás alakulhat ki, a beteg pedig életveszélyes, sokkos állapotba kerülhet.

Bár külföldön kísérleteznek azzal, hogy antibiotikum-kúrával kiváltsák az operációt, de ez ma nem számít biztonságos gyógymódnak.

A kisgyermekek több mint fele már későn, perforált féregnyúlvánnyal kerül a műtőasztalra – hívja fel a figyelmet a Bethesda Kórház. Tájékoztatójuk szerint fontos, hogy a szülők komolyan vegyék a figyelmeztető hasi tüneteket, még akkor is, ha az elesett kicsi nehezen mondja el, pontosan mit érez. Gyakran előfordul, hogy a gyermekeknél és az időseknél nem a tipikus tünetekkel jelentkezik a kór. A tapasztalt szakorvos véleménye, a hasi ultrahang és a laboreredmény együtt vezethet a gyors diagnózishoz, amely segít megelőzni a súlyos szövődményeket. A hasfájás ugyan hétköznapi dolognak tűnik, de ebben az esetben sürgős beavatkozást követel – nem érdemes sem tűrni, sem hősködni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek