Közös ágy, külön pénztárca

„VAN, AKI IMÁDJA és elteszi, van, aki örökli és elveri” – énekelte az LGT együttes. A pénzre tényleg igaz, hogy „mindenki másképp csinálja”. Ez pedig próbára teheti a házasság szakítószilárdságát. Hogyan gazdálkodnak ma a párok, s mi a teendő, ha egyikük nem ad haza egy huncut garast sem?

Család-otthonPalágyi Edit2017. 08. 11. péntek2017. 08. 11.

Kép: Közös kassza számlák pénz fizetés házaspár bankjegyek rezsi 2017.07.30 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Közös ágy, külön pénztárca
Közös kassza számlák pénz fizetés házaspár bankjegyek rezsi 2017.07.30 fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Én el is váltam volna, ha az uram nem adja haza a pénzt – mondogatja öntudatosan a 90 éves dédmama, aki hajdan háztartásbelinek számított, a férje mégis minden hónapban leszámolta neki a fizetését. Bevett szokásnak számított, hogy a rendes ember eltartja a családját, és nem kocsmázza, kártyázza el a keresetét. Egy nemzedékkel később, mikor a nők is munkába álltak, közösen oszthattak-szorozhattak, hiszen két fizetésből gazdálkodtak.

– Sajnos két hónapja elvesztettem az állásomat, de nincs nagy dráma. Mindig közös számlánk volt a férjemmel, nálunk ez bizalom kérdése – meséli egy negyvenes feleség, akinek jó, hogy tud kire támaszkodni. A fiatalok másképp látják.

– A páromnak nem árultam el, mennyit keresek, nem nézegetjük egymás banki papírjait – állítja egy mai harmincas. Ha hosszúra nyúlnak a szingliévek, sokan megszokják az önállóságot. A jól kereső lányok néha párkapcsolatban sem bánják a külön kasszát, így nem kell engedélyt kérni, ha kinéztek maguknak egy drágább holmit. „Mindenki másképp csinálja” – erre is igaz a régi sláger.

A Kiszámoló blog becslései szerint tíz emberből kilenc nem tervezi tudatosan a pénzügyeit, csak költ, amíg van mit. A felbomló házasságok háromnegyede jórészt pénzügyi dolgok miatt kerül válságba. Hogy ki miként áll hozzá az anyagiakhoz, az attól is függ, milyen mintát látott a szülői házban. Ami az egyik embernek észszerű takarékosság, az a másiknak sóherség, s ami az egyiknek elegáns nagyvonalúság, a másiknak pazarlás lehet.

Amíg rózsaszín szemüvegen át nézik egymást a szerelmesek, ritkán beszélnek a „piszkos anyagiakról”. Ha már jön a gyerek és a hitel, hamar kiderül: a házasság nem csupán érzelmi, de gazdasági szövetség is. Fontos, hogy a társak pénzügyi kérdésekben is hasonlóan gondolkodjanak.

Érdemes havonta megbeszélni a kiadásokat, így tudatosabban lehet takarékoskodni is.

A Kiszámoló blog három hónapos összecsiszolódó időszakot ajánl. Az első hónapban ugyanúgy költekezhetünk, mint eddig, de minden fillért fel kell írni, így gyorsan kiderül, hol folynak el a forintok. A másodikban csak a legszükségesebbekre szabad költeni, ezzel rájöhetünk, hol foghatjuk meg a pénzt. A harmadik hónapban pedig jöhet a tudatos tervezés – szól a tanács. A közös kassza akkor kézenfekvő megoldás, ha a pár nagyjából egyformán keres és a vagyoni helyzetük hasonló.

Az egyik pár erre esküszik, a másik arra. Minden megoldás működhet, de illik betartani a játékszabályokat. Ha az egyikük titokban bankszámlát nyit, s azon gyűjtöget, gyanítható, hogy kikacsint a kapcsolatból…
 

BLICCELŐK. „Mellékállást kellett vállalnom, hogy eltarthassam a gyerekeinket és nyögjem a
lakáshitelt. Nem váltunk el, de a férjem gyakorlatilag nem ad haza egy fillért sem, amit alkalmi
munkákkal keres, azt elissza a haverjaival” – panaszolja egy feleség. Mészáros Ádám párkapcsolati
tanácsadó szerint ilyen esetekben a jog a gyerekek érdekeit tartja szem előtt. Így a gyermekről gondoskodó
a szülőtársától akkor is kérhet tartásdíjat, ha még házasként, egy fedél alatt élnek.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek