Andrei Mangra helyzete: megszólalt a szakember
origo.hu
BÁRMIT megtesznek a nők, ha tetszeni vágynak vagy éppenséggel távol szeretnék tartani a férfiakat. Lábelkötözés, túl szoros fűző, mellvasalás – ezek közül sem mind a múlté. A plasztikai beavatkozások és a kínnal tűrt tetoválások bizonyítják: sokan ma is hajlandók szenvedni a remélt szépségért.
Kép: Mexican actress Salma Hayek (R) and her husband Francois-Henri Pinault pose as they arrive for the screening of the film "Carol" at the 68th Cannes Film Festival in Cannes, southeastern France, on May 17, 2015. AFP PHOTO / BERTRAND LANGLOIS / AFP PHOTO / BERTRAND LANGLOIS, Fotó: BERTRAND LANGLOIS
Elképzelni is nehéz, hogyan gyömöszölte bele a lábát egy nő a 10-15 cm hosszú cipellőbe. Márpedig az 5-6 éves kínai kislányok lábát úgy kötözték el a középkortól egészen az 1900-as évek elejéig, hogy ekkora lábbelit adhassanak rájuk. „Ám ez a nevetséges szokás megakadályozza őket abban, hogy használják a lábaikat, és ahelyett, hogy járnának, csak a ház körül sántikálnak, miközben olykor-olykor ügyetlenül elesnek” – írta egy meglepett angol hajós a XVII. században a lábnyomorítás szokásáról. A kislányok lábujjait visszahajtották, valójában eltörték csontjaikat a kicsiny „lótuszláb” reményében. Ez fontosabb volt a férjhez adandó kínai lánynak, mint a szép arc vagy a karcsú termet. A fiatalok nem látták egymást a menyegző előtt, a szülők csak a leányuk lábbelijét küldték el a kérőnek. Ha az elég apró volt, a fiú nem késlekedett a lánykéréssel. Az elnyomorított lábfej lett a nők igazi szexepilje, akadt olyan lábszépségverseny, amit a fruskák előtt egy 60 éves asszony nyert, mivel ő hordta a legkisebb cipőt.
Ma is vitatkoznak a történészek, mi vitte rá az anyákat, hogy – merő jóindulatból – megnyomorítsák a lányaikat, s miért várták el a férfiak, hogy a nők jóformán mozgásképtelenné tegyék magukat. A kegyetlen szokás egyik magyarázata: a kínai férjek szerint ez garantálta a feleség alázatos hűségét – ugyanis a botladozó asszony, ha akart, sem tudott megszökni a házból.
Afrika egyes tájain is szinte mindenre képesek a fanatikus anyák, ezt bizonyítja a mellvasalás szokása. A bimbózó csitrik mellkasát felhevített kövekkel vagy forró nyújtófával lapítják le, hogy a mellük ne növekedjen, mivel az „bűnre” csábítaná a férfiakat. E szokás Kamerunból származik, de újabban Londonban is dívik, hiába nyilvánították bűncselekménynek. A hozzáértők szerint ezzel – és más csonkításokkal – próbálják kontroll alá szorítani a nőket, mondván: így lehet elrettenteni őket a szerelmi kalandoktól.
Pihegő, levegőért kapkodó, folyton elájuló úrilányok – ez jut eszünkbe a fűző divatjáról. Az orvosok is tiltakoztak ellene, mondván, kész öngyilkosság, hogy a hölgyek összeszorítják a derekukat, s ezzel károsítják a belső szerveiket. A feministák a legszívesebben máglyára vetették volna e középkor óta használt kínzóeszközt, s felszólították a nőtársaikat: „Égessétek el a fűzőtöket!” A fűző mégsem tűnt el a történelem süllyesztőjében. Ma is akadnak hölgyek, akik a tökéletesség vágyától hajtva így sanyargatják magukat. Egy Kelly nevű amerikai lány a képregények mesehőseire akart hasonlítani, azért szorította össze 40 cm-esre a derekát. Egy venezuelai modell pedig kés alá feküdt, hogy természetellenesre növelje a kebleit, majd 50 cm-esre fűzte be a derekát, s éjjel sem válik meg a fűzőjétől. Élvezi az egészségtelen viseletet, nem gondol rá, hogy ő is megfizeti majd a szépség árát
origo.hu
ripost.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
haon.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
origo.hu
astronet.hu
origo.hu
origo.hu