Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miközben egy kislány éppen vízbe fojtott négy újszülött kismacskát, és miközben egy kisfiú éppen egy fára akasztott fel egy kiskutyát – ez utóbbi megmenekült: egy arra járó autósnő megmentette az életét –, aközben azon tűnődöm, hogyan lehetne, ha nem is megakadályozni, de legalább hathatósan csökkenteni az állatkínzást.
Mert teljesen biztos vagyok abban, hogy amiről tudunk, az csak a jéghegy csúcsa: miközben ezeket a sorokat írom, valahol megint megszorul a hurok egy kutyus nyakán, valahol éppen éhen hal egy ló, valahol jókedvű gyerekek lövik ki légpuskával egy macska szemét.
Előkerült egy pont tíz éve, 2007. szeptemberi Kutyaposta, amelyben V. A. nevű olvasónk okos és észszerű javaslatát ismertettem. (Jellemző korunkra, a teljesen korrekt ötletét sem merte névvel vállalni, azt mondta: így biztonságosabb…)
Íme hát a tíz évvel ezelőtti levél:
„Hozzon létre a kormány vagy az Állatvédő Egyesület egy olyan ingyenes telefonszámot, ahova bárki, bármikor, bárhonnan betelefonálhat, akár névtelenül is, mert a bejelentés egy faluban, akár városban is bosszút szülhet, ezért nem merik, nem merjük jelezni a kutyakínzásokat.
Így viszont minden bejelentést megtehetnénk, így kerülhetne az ügy az önkormányzatokhoz, meg ahová kell, hogy itt és ott egy kutya egyméteres láncon szenved a napon, állandó vize sincs… Ha létezne ilyen telefonszám és persze hatóság, és működne is, ne adj’ isten ők maguk is járőröznének (mint a BKV-ellenőrök), biztosan megszüntethető lenne az állatkínzás Magyarországon.
És persze sok múlik a törvények helyes értelmezésén, no meg a betartatásán, mert megesik, hogy a büntetés kiszabásakor csak azt nézik, hogy a cselekmény mennyire veszélyes a társadalomra.
Egy Pest megyei településen két ember drótkötéllel megfojtott egy kutyát. Az ügy keservesen jutott el a bíróságig, ahol a kínzók számára kedvező ítélet született, mivel tettük nem jelentett veszélyt a társadalomra… Viszont a tízméteres dróthurkot, amelyet egy kerítésből téptek ki, és amellyel a fojtást végezték, vissza kellett származtatniuk a jogos tulajdonosnak, mert az a 10 méteres drót, az bizony felettébb nyugtalanítja a társadalmat…
Nem ritka, hogy háziállatot elmebeteg emberek egyszerűen kivégeznek.
Mit sem ér az állatvédelmi törvény, a büntető törvénykönyv ide vonatkozó szakasza, ha azt senki sem tartja be! Az állatokkal való törődés morális kötelesség. Ahogy egy társadalom az állatokkal bánik, úgy bánik az emberekkel is… Befejezésül álljon itt egy elgondolkodtató megállapítás: egy amerikai felmérés szerint az emberölésért elítéltek csaknem mindegyike korábban kínzott állatokat.”
Tehát: sürgősen kéne egy telefonszám!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu