
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

VIZES, GÖCSÖRTÖS, KORHADT – sok bosszúságot okozhat a rosszul kiválasztott tűzifa. Sok az átverés is tüzelőfronton. Kényelmes dolog otthonról, néhány kattintással vásárolni, de a Nébih szerint az internetes hirdetéseknek nem szabad bedőlni, ahogy a bőbeszédű házaló kereskedőknek sem.
Kép: Orosháza, 2014. október 2. Tűzifát pakolnak férfiak egy orosházi tüzelőanyag-telepen 2014. október 1-jén. A Földművelésügyi Minisztérium is részt vesz a rezsicsökkentésben, a tárcához tartozó állami erdőgazdaságok 10 százalék árkedvezménnyel árusítanak tűzifát, országosan mintegy 170 ezer köbmétert. MTI Fotó: Rosta Tibor, Fotó: Rosta Tibor
Méregdrágán mérték a tűzifát az előző fűtési szezonban, s akkora volt a hiány, hogy a farkasordító hidegben „aranyáron” sem lehetett hozzájutni. Az idén érdemes hát hamarabb betárazni a fahasábokat, de nem mindegy, hogy honnan.
Körültekintésre int a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), különösen az internetes vásárlásoknál: a hivatalhoz sok bejelentés érkezett, mert a panaszosoknak az ígértnél kevesebb és silányabb minőségű fát szállítottak ki az eladók. Megesett, hogy számlát, bizonylatot sem kaptak a vevők, így aztán bottal üthették a kereskedő nyomát, mikor kiderült a stikli. Csak akkor érdemes előre átutalni a pénzt, ha a vevő bizonyos abban, hogy tökéletesen megbízható cégtől rendeli a tüzelőt – tanácsolják. Miután pedig megérkezett a fa, mindenképpen kérjék el a számlát vagy nyugtát, a sorszámozott szállítójegyet. Az eladónak kötelező írásos tájékoztatót is mellékelni a tűzifához.
A környezetvédők évről évre figyelmeztetnek, hogy vizes, frissen kivágott fával tüzelni nem ajánlott, az ugyanis elégetésekor sokkal több szálló porral és korommal terheli a levegőt. Érdemes ezért jó előre beszerezni a tüzelőt, hogy felhasogatva legyen ideje kiszáradni.
A tárolásra a fedett, szellős hely a legalkalmasabb. Ideális esetben legalább 8-10 hónapig szárad a fa, és csak aztán vetik a tűzre. Aki tehát igazán előrelátó, egy-két évvel korábban veszi meg a tüzelőjét.
A frissen kivágott fa nedvességtartalma akár 50 százalék is lehet, míg a fűtéshez ajánlott „légszáraz” fáé csupán 18. Aki pakolt már meg cserépkályhát, tapasztalhatta, hogy a keményfák fűtőértéke a legjobb, a listát a cser vezeti, de például a bükk, a tölgy, az akác és a gyertyán is remek tüzelő. A nedvesség persze csökkenti a fűtőértéket, ahogyan pudvás, korhadt fát sem érdemes venni, mert kevés meleget ad.
Hagyományosan mázsára vesszük a tüzelőt, de ránézésre nehéz megállapítani, milyen súlyú a házaló kereskedő kocsijáról legurított fa, és azt sem tudhatjuk, mennyi vizet veszünk vele. (Akadnak dörzsöltházalók, akik meglocsolják a nedves fát, hogy súlyosabb legyen, mint ahogyan megesik az is, hogy más fafajtát szállítanak, mint amit ígértek.) A Nébih ezért figyelmeztet: csak olyan telepen vásároljunk tömegre, ahol hitelesített mérlegen mázsálják le a tüzelőt, és mérlegjegy alapján számláznak. Ajánlott inkább térfogatra vásárolni, ekkor jóval könnyebb ellenőrizni, hogy valóban annyi köbmétert kaptunk-e, mint amennyit rendeltünk.
Régi trükk, hogy a kocsi platójára a fa alá raklapokat vagy autógumit pakolnak, s arra halmozzák a fát, ami így szemre megfelelő mennyiségű. Könnyen ráfizethet a naiv vevő, aki hisz a rábeszélésnek, és papírok nélkül is átveszi a gyanúsan olcsón hirdetett – sokszor le sem mért, „kalodában” kínált – tüzelőt, amit ingyen fuvarral tesznek még kelendőbbé a falvakat járó dudálós teherautók. Az „akciós” alkalmi vételre télen szó szerint ráfázhatunk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu