Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Naponta átlagosan huszonnégyezerszer veszünk levegőt, így annak tisztasága rendkívül fontos.
Kép: MITE Mites are the principal source of a highly allergic substance: house dust. Mites are acarian insects which live in bedding where they thrive on squamated human skin. Each insect measures less than a third of a millimeter X 150 VEM / BSIP, Fotó: VEM
Magyarországon évente 8500-9000 ember hal meg a rossz minőségű levegő miatt. Aki autóhoz szokott, nehezen mond le a négy kerék nyújtotta kényelemről, ám a fűtési mód körültekintőbb megválasztásával jelentősen hozzájárulhatunk a levegő tisztaságához. Ha a gázfűtés lehetősége nem adott, akkor a jó minőségű, száraz, vegyszerekkel nem kezelt fával tüzelve sokat tehetünk az élhetőbb környezetért – mondja dr. Szigeti Tamás, az Országos Közegészségügyi Intézet Levegőhigiénés és Aerobiológiai Osztályának vezetője.
A kinti levegő a szellőztetésnél beáramlik az életterünkbe, így a lakásbeli levegő szennyezettsége is komoly szerepet játszik abban, hogy a légúti allergiás megbetegedések száma tíz év alatt a duplájára emelkedett.
A magyarok 15-20, a budapestieknek pedig 22-24 százaléka szenved légúti allergiától – állítja dr. Réthy Lajos allergológus-immunológus főorvos, a Philips Magyarország szakértője. Sokunk élete egyfajta allergiás menetelés: e betegség akár már csecsemőkorban, az ekcémás ételallergiával elkezdődhet, ami kamaszkorban pollenallergiába átcsapó tüsszögéssé, szénanáthává, rosszabb esetben asztmává is átalakulhat.
Az egyik legkártékonyabb – egyben legszívósabb – beltéri légszennyező a poratka (képünkön), amely a meleg, párás zugok nagy barátja. Egy gramm porban akár kétszáz poratka is élhet, s hogy mennyire szapora, jól jelzi: „ideális” körülmények között tíz év alatt az ágymatracunkban két kilogrammnyi is kifejlődhet belőle. E láthatatlan allergén ellen a leghatásosabb védekezési mód az optimális, 50 százalék körüli páratartalmú levegő és a rendszeres légtisztítás. – Fontos rendszeresen szellőztetni, megfelelően párásítani, s amennyiben lehetséges, légtisztító berendezést használni – figyelmeztet az allergológus szakértő. Tanácsait már csak azért is érdemes megszívlelni, mert nem állhatunk oda minden húsz percben az ablakhoz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu