Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Minél korábban sikerül felismerni a rákot, annál nagyobb az esély a gyógyítására – ezt már eddig is tudtuk.
Most a tudomány újabb lépéssel került közelebb ahhoz, hogy a vérből diagnosztizálhatók legyenek a leggyakoribb ráktípusok – adta hírül a BBC.
A rákos daganatok mutáns gének és az irányításukkal előállított fehérjék apró jeleit bocsátják a vérbe. A Baltimore-i Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem tudósai 16, a rákkal rendszeresen együtt járó génmutáció után kutattak, s továbbá nyolc fehérje nyomába szegődtek, amelyeket az előbbiek állítanak elő.
A teszteket petefészek-, máj-, gyomor-, hasnyálmirigy-, nyelőcső, bél-, tüdő- vagy mellrákos betegeken végezték, akiknél a daganat még nem terjedt át más szervekre. A vérvizsgálat a páciensek 70 százalékánál igazolta a rákot.
A nyolc elemzett ráktípus közül ötnek nincs korai szűrése. A hasnyálmirigyráknak nagyon kevés a kezdeti tünete, s emiatt általában annyira későn fedezik fel, hogy öt beteg közül négy még a diagnózis évében belehal. Döntő változást hozhat, ha a daganatot akkor sikerül megtalálni, amikor még műtéttel eltávolítható – állítják a kutatók.
A CancerSEEK nevű tesztet olyan résztvevőkkel folytatják, akiknél nem diagnosztizáltak rákot, s ez lesz az eljárás hasznosságának „valódi próbája”. Ha a módszer beválik, a vérvizsgálatot évente egyszer kellene elvégezni.
A teszt kiegészítheti a jelenleg használatos módszereket, így a mellrákot szűrő mammográfiát vagy a vastag- és végbélrákot kimutató kolonoszkópiát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu