Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bárkit is a megfázás, nátha, köhögés kínoz, a tünetei enyhítésére az egyik legegyszerűbb és legnagyszerűbb módszer az inhalálás. E házi praktikát évezredek óta alkalmazza az emberiség: már az ókori rómaiak tudták, hogy a belélegzett sós vízgőz tisztítja a légutakat, a perzsák pedig szentül hitték, hogy a megfázást csakis a rózsával történő inhalálással lehet kikúrálni.
Az ősi tudás mára sem veszített érvényéből. Bár már inkább dísznövényként kedveljük a rózsát, ám a gyökerét a világ számos részén immunerősítő szerként tartják számon. A felső légúti megbetegedések okozta tünetek ellen több gyógynövényt is alkalmazhatunk.
A népszerűségi listát kétségkívül a kamilla virága vezeti, a népi gyógyászat az egyik leghatékonyabb gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású szernek tartja: felszabadítja a légutakat, tisztítja a nyálkahártyát. A zsálya is antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású: képes enyhíteni a torok és a szájüreg gyulladásait, az arcüreggyulladás tüneteit, s még bronchitis esetén is bevethető. A kakukkfű a köhögést csillapítja és a légcsőhurutot is gyógyítja, ezenkívül jó nyálka- és görcsoldó. A hársfavirág a verejtékezést segíti elő.
Az inhalálás során nem kell mást tennünk, mint egy nagyobb edényben egy-másfél liternyi vizet felforralnunk, s beleszórnunk a gyógynövényeket. Zárjuk el a tüzet, fedjük le az edényt, hagyjuk állni egy-két percig, majd a beteg lélegezze be a gyógyító forró gőzt. Illóolajat is csepegtethetünk a vízbe: az eukaliptusz és a teafa gőze erős fertőtlenítő, jól csillapítják a köhögést és a torokfájást.
A fahéj hatóanyaga oldja a légúti görcsöket, s a szegfűszeg kivonata is hasznos lehet a légcső, a hörgő és a tüdő hurutos megbetegedéseinél, kiváltképpen a felszakadni nem akaró, köhögési rohamokkal együtt járó hurutok feloldására. A levendula a néphit szerint távol tartja az ártó erőket, szellemeket. Persze az sem árt, ha valaki náthásan, lázasan az ágyat nyomja, de még inkább hasznát vehetjük az illatos lila növény antibakteriális, fertőtlenítő hatásának.
A gyógynövényeket bízvást össze is keverhetjük: szerencsére a patikákban már kaphatók olyan gyógyhatású készítmények, kifejezetten az inhalálásra ajánlott cseppek, amelyek valamennyi hatóanyagot tartalmazzák, így különösen jó segítséget nyújtanak a meghűlés kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
A napi inhalálások száma betegségünk súlyosságától függ. Egyszerű megfázásnál elég napi egyszer gőzölni, súlyosabb esetben akár kétszer-háromszor is kúrálhatjuk magunkat ily módon: elsőként reggel, ébredés után, másodszor délután, végül este, lefekvés előtt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu