Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az élelmiszerekben található akrilamid mennyiségének csökkentésére irányuló rendeletet léptet életbe 2018 áprilisától a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). De mi is ez az anyag, amitől óvnak bennünket, mondván, hogy potenciálisan növeli a rák kockázatát?
Az akrilamid természetes módon keletkezik olyan élelmiszerek magas hőfokon történő sütése, pörkölése, grillezése közben, amelyek szénhidrátokat és fehérjéket egyszerre tartalmaznak.
Ilyen például a friss krumpliból készült hasábburgonya, a burgonyaszirom, a snackételek, a sós kekszek, a burgonyapépből készült termékek, a kenyér, a reggeli gabonapelyhek (a zabkása kivételével), illetve a finom pékáruk (aprósütemény, édes keksz, kétszersült, gabonaszelet) és a kávé is.
Az élelmiszer-ipari vállalkozók számára kötelezően betartandó rendeletben nem élelmiszer-biztonsági határértékeket, hanem referenciaszinteket állapították meg.
A Nébih és a megyei kormányhivatalok eddig is folyamatosan ellenőrizték az élelmiszer-előállítás folyamatát és a termékek akrilamidszintjeit, s a továbbiakban is folytatják ezt a gyakorlatot.
Az otthoni sütés során mi is tehetünk azért, hogy kevesebb akrilamid képződjön. Így például, ha a gyorsfagyasztott krumplit olajban sütjük, akkor az ne hevüljön 160-175 Celsius-fok fölé, sütő használata esetén pedig 180–220 fok közötti legyen. Ha magunk hámozzuk a krumplit, sütés előtt érdemes előfőzni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu