Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A ZIMANKÓS téli napokon a trópusokat idézi a gőzfürdő párája, a finn szaunában pedig jót izzadhatunk, míg mások odakinn dideregnek. Egészségünknek és a kedélyünknek is jót tesz a szaunázás, egyes betegségeknél pedig különösen ajánlott a meleg „légfürdő”. Mikor melyiket válasszuk?
Kép: Three men sitting in sauna with heads bowed, Fotó: Frank and Helena
Már az indiánok is éltek a szaunázás jótékony hatásával, papjaik ugyanis izzasztókúrával hevítették és gyógyították a betegeket.
A finnek az 1936-os berlini olimpia idején azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy sportolóiknak szaunát építettek, ami segített regenerálódni a fárasztó edzések és versenyek után. A hidegmeleg váltakozására épülő szaunázás elűzheti a kezdődő náthát, s szinte felér egy kardioedzéssel is, mivel felpörgeti a szívet, igazi értornát jelent, javítva az erek rugalmasságát.
Az akár 80–95 Celsius-fokos szaunakabinban alkalmanként 10-15 percig tartózkodunk, majd jöhet a hűtés és a pihenés. A cél az, hogy minél erőteljesebben izzadjunk, és így megszabaduljunk a méreganyagoktól és a feszültségtől, s visszaverjük a kórokozók támadásait. A szauna szinte „mesterséges lázat” idéz elő, ezzel aktivizálja az immunrendszert.
Érdekes, hogy a gyakorlott szaunázók gyorsabban leizzadnak, ezért hatékonyabban méregtelenítenek. Kezdődő magas vérnyomás, pajzsmirigy-alulműködés, fáradékonyság esetén hasznos lehet a heti egy-két szaunázás.
Az infraszauna mai találmány: egyszerre 30-40 percet tölthetünk a 40-50 fokos kabinban. Sugárzása a bőr mélyebb rétegeibe hatol, az alacsonyabb hőmérséklet ellenére beindul a hatásos izzadás. Kúraszerűen bevethető arcüreggyulladás vagy akár narancsbőr ellen, oldja a stresszt is.
A gőzfürdő alacsonyabb (35-50 Celsius-fokos) hőmérsékletével nem túl megterhelő a szervezetnek, egészségvédő hatása azonban vitathatatlan. A páradús levegő tisztítja a légutakat, csökkenti az orrdugulást, mérsékelheti az allergiás és egyéb légzőszervi panaszokat, ellazítja az izmokat, serkenti a vérkeringést. Jót tesz a bőrnek, mivel a pórusokat tágítja és tisztítja, kisimít és hidratál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu