Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Óriási bajt szabadítottunk magunkra azzal, hogy nyakra-főre szedjük a mesterséges antibotikumokat: kifejlődtek azok a szuperbaktériumnak nevezett kórokozók, melyek már nem reagálnak e gyógyszerekre.
Az Európai Unióban évente mintegy 35 ezer, világszerte pedig 700 ezer ember halálát okozzák a multirezisztens kórokozók, de pár évtizeden belül akár tízmillióra is nőhet ez a szám. Borúlátó szakértők a modern orvoslás végét jósolják, ha nem találunk megoldást a problémára: olyan, ma még jól gyógyítható betegségek válhatnak kezelhetetlenné, mint a tüdőgyulladás, megugorhat a végzetes sebfertőzések, vérmérgezések száma, a legegyszerűbb műtétek is életveszélyt jelenthetnek majd, s ellehetetlenülnek a szervátültetések.
A gyógyszeripar képtelen lépést tartani a gyorsan mutálódó kórokozókkal. A penicillin 1928-as felfedezése óta több mint száz antibiotikumot fejlesztettek ki, harminc éve azonban egyetlen új készítmény sem került a patikákba, noha naponta olvashatunk újabb kutatási kísérletekről: a tudósok békák bőréből, csótányok, sáskák agyából, tengervízből, újabban pedig a talajból is próbálnak kinyerni olyan természetes antibiotikumokat, amelyekkel leküzdhetők a szuperbaktériumok.
A New York-i Rockefeller Egyetem kutatói talajmintákban kutattak mikroorganizmusok után, feltételezve, hogy az ott nyüzsgő milliónyi apró lények a szuperbaktériumok ellen bevethető vegyületeket termelnek. Így genetikai szekvenálással – vagyis az élőlény teljes örökítő anyagának feltérképezésével – vizsgálták az ezernél is több talajmintában található organizmusokat. A minták egy részében felfedezték a malacidin nevű vegyületeket, majd ezeket az MRSA (methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus) szuperbaktériummal fertőzött patkányokon tesztelték. A szer elmulasztotta az állatok bőrén lévő sebeket. A tudósok remélik, hogy az emberi fertőzéseket gyógyító orvosságot lehet a vegyületből kifejleszteni, de nem ígérik, hogy erre már a közeljövőben számíthatunk. Még az is kérdéses, hogy a szer valaha is eljut-e ebbe a fázisba. Vagyis egyelőre marad a reménykedés… Ám magunk is tehetünk azért, hogy késleltessük a jósolt katasztrófát: antibiotikumokat csak indokolt esetben, orvosi utasításra használjunk, s ne hagyjuk abba a felírt gyógyszer szedését idő előtt akkor sem, ha már jobban érezzük magunkat. Az antibiotikum kizárólag a bakteriális fertőzések kezelésére alkalmas, a vírus okozta betegségek (például az influenza) gyógyítására nem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu