Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A miskolci Ebnevelde honlapján találtam egy olyan írást, amely választ adhat sok kutyaharapásos történet hátterére. Hogy tudniillik, miért is támad olyan agresszivitással a kutya emberre, gyerekre, állattársra.
Ez – mondja az Ebnevelde, s mondja a Kutyapostás is – legtöbbször a félelmi agresszió következménye. Nézzük akkor, mi fán terem ez a félelmi agresszió? És most hagyjuk a genetikai eredetű okokat – sajnos akad ilyen is –, beszéljünk arról a sokkal gyakoribb, mondhatni leggyakoribb okról, ami a korai szocializáció hiánya miatt alakul ki. A korai szocializáció fogalmát a kutyatartók és sokszor a tenyésztők sem ismerik. Ezért gyakori, hogy a kölyköket (félve a fertőző megbetegedésektől vagy nemtörődömség miatt) három hónapos korukig vagy még tovább is izoláltan, elzártan tartják. Azonban a kutyák szociális fejlődése során az 5. és a 12–14. élethét közötti időszak kritikusnak tekinthető. Ha ezalatt nem válik természetessé számukra az idegen emberek közelsége, a városi forgalom és a zajok, akkor akár örökre félénkekké válhatnak. Aminek eredményeként például az idegen emberekkel és az idegen környezettel szemben életük végéig nehezen leküzdhető bizalmatlanságot, félelmet éreznek, és emiatt válnak agresszívvé.
A félénk kutya általában csak akkor támad, ha idegenek közelítik meg vagy sarokba szorul (passzív forma). A kutya lesunyja a fejét, pupillái tágak, morog, a füleit hátracsapja, a farkát behúzza, igyekszik meglapulni, megpróbál elmenekülni, közben ugat, majd támad, ha az idegen közelségét már elviselhetetlennek érzi. Néha mindez aktív formában jelentkezik, amikor a kutya megtanulja, hogy a támadó magatartással elűzheti az idegeneket, így tudatosan és rendszeresen alkalmazza velük szemben a fenyegetést és a támadást.
Erről a rossz tulajdonságról meglehetősen hosszú, türelmes és következetes neveléssel tudjuk csak leszoktatni. A kutya figyelmét lehető- leg elterelve (idegen környezet, játék, másik kutya jelenléte), fokozatosan növeljék az ingereket, vagyis vigyék a kutyát idegenek közé. Mindig dicsérni kell az állatot, ha nyugodt, de büntetni soha nem szabad! Sok gazda az ivartalanítástól várja kutyája vadságának csökkenését, nos, a félelmi agresszióra ez hatástalan.
Mindez azonban elkerülhető a korai szocializációval. Vagyis – természetesen ügyelve az egészségügyi kockázatokra – minél előbb kutyák, emberek, zajok közé kell vinni a kiskutyát. Ez általában a kombinált oltóanyagok mellett 8-10 hetes korban már ajánlott. Míg az örökké zárt udvarban tartott kutyák, ha véletlenül kiszabadulnak, szinte biztos, hogy támadni fognak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu