Fekete Mihályné igazsága

KÖRÜLBELÜL EGYMILLIÓ FORINTOT költött Fekete Mihályné békési nyugdíjas, amikor az udvara körül kialakult ingatlanvitában érvényesíteni próbálta a maga igazát. A Szabad Földhöz is segítségért fordult – de sajnos nem tudunk mit tenni, mert jogerős bírósági ítéletek születtek a vitában, sőt több végrehajtási eljárás is lezajlott – letiltották olvasónk nyugdíjának egy részét. A tanulságok azonban fontosak.

Család-otthonTanács István2018. 06. 08. péntek2018. 06. 08.

Kép: Békés, 2018. március 21. Fekete Mihályné, a megosztott telkén. Fotó: Ujvári Sándor

Fekete Mihályné igazsága
Békés, 2018. március 21. Fekete Mihályné, a megosztott telkén. Fotó: Ujvári Sándor

A jog tehát az idős asszony ellen fordult – de a kialakult megoldás a mi igazságérzetünket is zavarja. Fekete Mihály és felesége 1964- ben megvásárolták Békésen egy ingatlan felét. Az adásvételi szerződésben egyértelműen le van írva, hogy az általuk megvásárolt részhez tartozik három mellékhelyiség – az istálló, a sertésól és a fáskamra – is. Készült egy megosztási rajz is, ám a négyzetméterek és a telekhatár alapján hibásan. A melléképületek egy része a meg nem vásárolt telekrészen helyezkedik el. Az adásvételt ezzel együtt bejegyezték a földhivatalban, és még 1964-ben jóváhagyta az akkori szakhatóság.

Ebből egészen addig – mintegy negyven évig – nem lett semmi probléma, míg az eladó, egy ügyvéd élt a telek másik részén lévő házban. Úgy használták az épületeket, ahogyan az adásvételi szerződésben megállapodtak. Idős korában azonban az ügyvéd eladta az ő ingatlanát – az új tulajdonos pedig a telekkönyv szerinti állapotot tartotta érvényesnek, és a sajátjaként kezdett bánni a melléképületekkel. A viszony megromlott a szomszédok között.

A telekkönyvben 1974-ben ismeretlen okból megváltoztatták az ingatlanok határát. Ezt semmilyen hatósági döntés nem írta elő, fellebbezni sem lehetett ellene, mert nem is értesítették róla Feketééket. Az akkor megrajzolt új térképen az összes melléképület a másik ingatlanhoz került. Ám ez csak akkor derült ki Feketéék számára, amikor a 2000-es években az új tulajdonossal pereskedni kezdtek. A férj időközben meghalt, a felesége egyedül vívja tovább a harcát.

Több földmérő is járt a helyszínen Fekete Mihályné költségén, működésük nyomán drótkerítést emeltek a telekhatárra, és azután a nagykapun sem lehetett többé be- állni az ő udvarrészére. Így olyankor, amikor az unokája nála alszik – hogy vigyázzon rá –, kénytelen a kocsiját az utcán hagyni

A bírósági pereket rendre azzal az indoklással bukta el a mozgássérült idős asszony, hogy a vevő megbízott a közhiteles ingatlan nyilvántartásban, amikor megvásárolta az idős ügyvéd ingatlanát. A családtagjai mondták Fekete néninek, hogy hagyja inkább veszni a dolgot, mert rámegy a pénze, nyugalma, ő azonban nem hallgat rájuk. Úgy érzi, mindenki ellene van, a jogászok, hatóságok becsapják. Az nem kétséges, hogy ő jóhiszemű volt, nem is tudott arról a képtelenségről, hogy megváltoztatták az ingatlan-nyilvántartást anélkül, hogy őket erről egyáltalán értesítették volna, s ez ellen nem lehet sehol semmilyen jogorvoslatot találni.

Megpróbáltuk kideríteni, hogyan lehet az, hogy Fekete néni minden pert elveszít, sőt még őellene indítanak végrehajtási eljárást, továbbá a nyugdíját is levonatják különböző per- és ügyvédi költségekre, kerítés- építésre. A végrehajtó azt mondta: neki a jog tiltja, hogy nyilatkozzék. A szomszéd jogi képviselője egyszerűen csak nem kívánt nyilatkozni. Ami a legfurcsább: nem nyilatkozott az a jogász sem, akit a kormányhivatal pártfogó ügyvédként delegált Fekete Mihályné mellé a perében.

Fekete néni nehezen békélt meg azzal, hogy a Szabad Föld is csak cikket tud írni az ügyéről. Sajnáljuk, hogy sem jogi, sem bármilyen más hatékony segítséget nem tudunk neki adni, ami visszaállítaná a régi állapotot, amikor negyven évig békében és nyugalomban éltek. Úgy, ahogyan arról 1964-ben megegyeztek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek