Lehajolni a földön fekvőhöz

KÖTELESSÉGÜNK SEGÍTENI minden rászorulónak – ez az elv vezérelte Twickel-Zichy Mária Terézia grófnő életét, akinek tiszteletére a fia alapítványt hozott létre. Minden évben Jószolgálat-díjjal tüntetik ki azokat a szociális munkásokat, akiknek emberfeletti és odaadó munkája példaértékű.

Család-otthonBiczó Henriett2018. 09. 19. szerda2018. 09. 19.
Lehajolni a földön fekvőhöz

Köszönöm, hogy itt lehetek. Remélem, meg tudok felelni a feladat súlyának – mondta Nyáry Krisztán irodalomtörténész, könyvkiadó, kommunikációs szakember a Jószolgálat-díj ez évi megnyitóján, majd így folytatta. – Egy ember fekszik a földön. Kezét a hasához szorítja, arca eltorzult, szenved. A forgalmas utcán hömpölyög a tömeg, a legtöbben átnéznek rajta, néhányan lopva odasandítanak, de ők is továbbmennek. Egy elsiető ember végül visszafordul, odamegy. Másodpercekkel később egyre többen akarnak segíteni. Ezt az ismert kísérletet többször, többféleképpen megismételték már, volt, hogy én magam is részt vettem benne. A forgatókönyv és a tanulság mindenütt ugyanaz: ha rosszul leszünk egy forgalmas helyen, akár 15 percig is feküdhetünk úgy az utcán, hogy senki sem jön oda megkérdezni, mi a bajunk. Magyarországon tízből nyolcan úgy gondolják, senki nem tenne értük semmit, ha az utcán bajba kerülnének. De tízből nyolcan abban is biztosak, hogy ők maguk segítenének a bajba jutottakon. Az ellentmondás csak látszólagos. Amikor a baj bekövetkezik, a többség valóban elfordítja a fejét. De csak addig, amíg nem akad valaki, egy bátor ember, aki kész helyesen cselekedni. A Jószolgálat-díj ilyen bátor emberekre hívja fel a figyelmünket. Hétköznapi hősökre, akik elsőként hajoltak le a földön fekvőhöz. Nézzük őket, hogy megtanulhassuk, hogyan csinálják! Ha megértjük, mit miért tesznek, könnyű dolgunk van: akkor már mi is segíthetünk – intézte szavait a tavalyi díjazottakhoz és a közönséghez.

Nyáry Krisztán a 2018/19-es évad egyik nagykövete, a másik Balla Eszter színművész: – A szociális területen dolgozók, önkéntes vagy hivatásos segítők szerényen, tulajdonképpen láthatatlanul végzik kemény munkájukat. Egész életüket teszik fel arra, hogy önzetlenül adjanak. Nekik a legfontosabb, hogy elismerjük munkájukat, tudjunk róluk, hírüket vigyük – hangsúlyozta.

A Twickel-Zichy Mária Terézia Alapítványt 2016-ban Freiherr von Twickel Georg Albert hozta létre édesanyja emlékére, aki szociális munkásként azt vallotta, hogy kötelességünk minden eszközzel segíteni a rászorulókat. Az alapítvány számos segítő és támogató munkája mellett életre hívta a Jószolgálat-díjat azoknak, akik a felebaráti szeretetet példaértékű tettekre képesek váltani. A  társadalom nem csak a szociális munkásokra, de a példájukra is igényt tart. Ezt jelzi, hogy tavaly több mint 700 jelölést adtak le a legkülönfélébb területen dolgozókra. Öt kategóriában lehetett szavazni: életműdíj, hivatásszerűen és önkéntesen végzett szociális munka egyéni és szervezeti, közösségi kategóriákban.

Az idei díjazottakról készített portrékból szabadtéri kiállítás nyílt a fővárosban, a teljes anyag látható lesz Veszprémben, Szegeden és Győrben. A fotókon egy-egy szívbemarkoló pillanat elesett, beteg vagy kiszolgáltatott emberekről. Akiknek sokszor csak a szociális munkások adnak erőt és támaszt.

Az életműdíjat Kisné Lovasi Mária kapta, aki negyven évig dolgozott a szociális szférában, majd karitász csoportot alapított, hogy segítsék a kislődi idősek életét. A díjazottak között van a 38 éves Bíró Dániel, a kaposvári Borostyánvirág Alapítvány Anyaotthon vezetője és Németh Márta, aki látás- és szellemi sérült embereknek teremt minőségi életet több mint húsz éve. Ha megnézzük a XV. kerületi Fejlesztő Gondozó Központban készült fotókat, türelem árad a gondozókról. Itt olyan gyerekek, fiatalok és felnőttek kapnak nappali ellátást, akik sokszor életük végéig képtelenek az önellátásra. A szociális munkások az emberi kommunikáció titkos és finom módjait képesek használni, amire a többségi társadalom szeme és füle érzéketlen marad. És ott van a sorban a Nem Adom Fel Alapítvány, az Oltalom Karitatív Egyesület, Nádudvari Péter, aki egy multinál dolgozik, két gyerek édesapja, és rendszeresen végez önkéntes szociális munkát. A  Budapest Bike Maffia étellel és adományokkal segíti a rászorulókat, a Don Bosco iskola igazgatója pedig a cigány fiatalok felkarolása mellett tette le a voksot. A szakmai zsűri különdíját kapta Fábián Sára, aki súlyosan beteg gyerekeket látogat a kórházakban, és a Heti Betevő Egyesület, akik éttermi minőségű vasárnapi ebédet adnak a rászorulóknak.

Az évadnyitó azt is jelenti, hogy ismét lehet szavazni, kiket tartunk érdemesnek a Jószolgálati-díjra a következő évben.

FOTÓ: BÖDEY JÁNOS, INDEX.HU

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek