Patakparti szemétlerakó

MEGYASZÓRÓL panaszos levelet kaptunk. A falun átfolyó Harangod-patak partja és medre annyira megtelt szeméttel, hogy nagyobb esőzések idején elárasztja vele a környéket – írja Nagy Józsefné többek nevében, lapunktól kérve segítséget.

Család-otthonKovács István2018. 09. 25. kedd2018. 09. 25.

Kép: Illegális hulladéklerakó Megyaszón 2018 szeptember 16-án., Fotó: Kaszás Tamás

Patakparti szemétlerakó
Illegális hulladéklerakó Megyaszón 2018 szeptember 16-án.
Fotó: Kaszás Tamás

„Tisztelt Szabad Föld Szerkesztőség! Megyaszó községnek van három utcája, amelyben ötven éve megállt az idő – áll a levélben. – Az itt lakók felháborodva veszik tudomásul környezetük állapotát. A patak partján és a mederben szeméthegyek vannak. Többek között veszélyes hulladékok, pala, hűtőszekrény, gumiabroncs és egyebek. A meder tele iszappal és hordalékkal. Nagyobb esőzések alkalmával a szemetet viszi a víz, elárasztva a kerteket és a lakásokat. Akárhová fordulunk a panaszunkkal, nem talál meghallgatásra. Talán, ha az újság foglalkozna ezzel a problémával, sikerülne elérni, hogy ez az állapot megszűnjön…”

Megkérdeztük Hajdu Istvánné polgármestert, akivel hosszan elbeszélgettünk az ominózus terület, vagyis a Harangod-patak partjának és medrének jelenlegi állapotáról meg arról, mit lehet tenni. Az általa elmondottak szerkesztett változatát elküldtük jóváhagyásra neki. Válaszában – arra hivatkozva, hogy bármit mond, az csak magyarázkodásnak tűnhet – nem járult hozzá a közléséhez.

Miután megtudtuk, hogy a levél a Marx, a Nagy, a Kossuth és a Gyöngyvirág utcák – tehát nem is három, hanem négy utca – gondjaival foglalkozik, dr. Kiss Bertalan önkormányzati képviselőhöz fordultunk, aki a község háziorvosaként is rendszeresen járja a település utcáit. Elöljáróban visszautalt arra a korra, amikor a családok még a patakban mosták a ruhákat és a part mentén állatokat legeltettek, tisztán tartva a medret és a partszakaszt. A tanácsi rendszerben betonburkolatot kapott a vízfolyás, ám a hézagokból idővel feltört a növényzet, ami visszatartja a hordalékot is. A  Harangod-patak mellett élő lakosság összetétele elég heterogén – mondta Kiss doktor úr –, vannak, akik nem tartják be az együttélés szabályait, ennek következménye a parton a számtalan szemétkupac és a mederbe dobált sok hulladék. Az oda lerakott háztartási gépet, autógumit a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségével élve vagy lomtalanításkor el lehetett volna szállíttatni a szolgáltatóval. Az ötven évvel ezelőtti áradás után 2010-ben volt egy kisebb árvíz, amit felhőszakadás idézett elő, akkor néhány kertbe tényleg betört a víz és egy melléképületet is elért. A falugyűléseken és közmeghallgatásokon több ízben hangzott el indulatos felszólalás a patakkal kapcsolatban, a kérdés ma is napirenden van, de anyagiak híján a képviselő-testület még nem jutott el a megoldásig. Az önkormányzat költségvetése sajnos csak a kötelező feladatok ellátására elegendő – magyarázta dr. Kiss Bertalan. Korábban vállalkozót bíztak meg a patakmeder tisztításával, ám a faluban ez is vitára adott okot. A  munka a jellegénél fogva kézi erővel már nem végezhető el, és közmunkásból egyébként is hiány van Megyaszón. Jobb híján pályázati lehetőségben reménykednek, a hosszú idő alatt kialakult „szeméthelyzetet” így szeretnék felszámolni a környék lakóinak megelégedésére.

FOTÓ: KASZÁS TAMÁS

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek