Divatos és veszélyes

Az utóbbi években szinte retrónak is nevezhető divattá vált a dísztökök termesztése és otthoni felhasználása.

Család-otthonhogy2018. 11. 04. vasárnap2018. 11. 04.

Kép: CITROUILLES, DECORATION POUR LA FETE D'HALLOWEEN AU MARCHE DU VIEUX-PORT, VILLE DE QUEBEC, PROVINCE DE QUEBEC, CANADA [pas d'autiorisation nécessaire], Fotó: PHILIPPE ROY

Divatos és veszélyes
<blockquote class="border-text"><p> <p style="text-align: center;"><em>Világító lámpások</em></p> Széles körben elterjedt tévhit, hogy a halloween amerikai hagyomány lenne, de a valóságban egy kelta pogány fesztiválból, a Samhainból ered. Az írek úgy tartották, hogy október utolsó éjszakáján a természet rendje felborul, az e világ és a túlvilág határai összemosódnak, megnyílnak a tündérdombok, az emberfeletti lények és manók, a halottak lelkei szabadon járhatnak köztünk. Ilyenkor éjjelre megterítették az asztalt, hogy ha a holtak szellemei látogatóba jönnek, falatozhassanak. A nép körében ez az ünnep jelentette a kemény mezőgazdasági munkák utáni pihenés első napját: begyűjtötték télire az élelmet, a jószágokat is visszahozták a nyári legelőkről. A Samhain jelentőségét jól mutatja, hogy az egyház is elismerte ünnepnek, így a pogány hit és a keresztény vallásosság keveréke szülte meg a mai halloweent. Maga a szó az All-Hallows-Eve, vagyis a mindenszentek előtti éjszaka kifejezés 1556-ból maradt ránk, a hozzá kapcsolódó szokásokat később az ír kivándorlók vitték magukkal Amerikába, ahol egész üzletág épült rá. A tök művészi alkotássá válhat a megfelelő kezekben...Fotó: Szabad Föld Archívum A tökfaragás is itt terjedt el a részeges ír, Jack legendájának köszönhetően. A történet szerint Jack az ördöggel alkudozva pórul járt, mert halálakor a menny és a pokol kapuja egyaránt zárva maradt előtte. A purgatórium sötét labirintusában fehérrépából faragott magának lámpást, amelybe darabka égő szenet tett, hogy az vezesse őt az elveszett lelkek birodalmában. A Jack-lámpa, vagyis a töklámpás évszázadokig kettős célt szolgált: egyrészt távol tartotta a gonosz lelkeket, másrészt így világítottak a halottak szellemeinek, hogy hazatalálhassanak. </p><blockquote>
Fotó: PHILIPPE ROY

Ezt néhány évvel megelőzte a halottak napja környékén Nyugaton már korábban hagyománynak számító tökfélék – az úgynevezett Halloweentökök – felhasználása. Ha mostanában egy-egy nagyobb zöldséges mellett végigmegyünk, garmadával láthatjuk a gyönyörű pirosasnarancssárgás tököket. Ezeket szokás ilyenkor kivájni, mindenféle rémséges arcot farigcsálni belé, aztán mécsessel, gyertyával világítva kitenni az ajtó mellé, az ablakba, a teraszra.

Ezzel semmi bajunk nem lehet, az élet újabb és újabb szokások megjelenésével gazdagodik. Csakhogy mérgező is lehet a tök, mint ahogyan az általában kisebb méretű, de a legkülönfélébb bizarr formákat és színeket, színkombinációkat felvevő dísztökök egy része is.

A dekorációs célra szánt dísztökök toxikus vegyületeket tartalmaznak, ezért a fogyasztásuk már kis mennyiségben is gyomorgörcsöt, hányást, hasmenést, kiszáradást okozhat. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztet: röviddel ezelőtt Franciaország jelezte az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóságnak, hogy jelentősen megemelkedett a tökfélék okozta ételmérgezések száma. Az elmúlt öt évben 353 esetet regisztráltak, és e szám évről évre növekszik. Hasonló esetekről más uniós tagállamok is beszámoltak.

A megbetegedéseket négytized részben a boltban vásárolt, illetve 60 százalékban az otthon termesztett tökfélék fogyasztása okozta. Az esetszám a nyár végi, őszi szezonban tetőzött, ami összefüggésbe hozható a közelgő Halloweenhez kapcsolódó szokásokkal: ebben az időszakban ugyanis megnő a kereslet a dekorációs célra szánt dísztökök iránt.

Ezért a Nébih felhívta az élelmiszerüzletek, a zöldségesek és nem utolsósorban a lakosság figyelmét, hogy különítsék el az ehető tökféléket a dísztököktől, illetve a nem ehető fajták esetében egyértelműen jelöljék, hogy a termék fogyasztásra alkalmatlan.

FOTÓ: PHILIPPE ROY, AFP/AURIMAGES

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek