Életet menthet a polgárőr

Több manapság a katasztrófaturista a baleseti helyszíneken, mint az avatott segítő, ezért is fontos a szemléletváltás. Nem csak értéket, de életet is menthetnek a településeken serénykedő önkéntesek.

Család-otthonPE2018. 11. 10. szombat2018. 11. 10.

Kép: Hímesháza polgárőrség felszerelés járőrözés Pataki Péter polgármester és Leib Roland 2012 01 19 Fotó: Kállai Márton

Életet menthet a polgárőr
Hímesháza polgárőrség felszerelés járőrözés Pataki Péter polgármester és Leib Roland 2012 01 19 Fotó: Kállai Márton

Heves megyében háromezer polgárőr tevékenykedik, közülük most száznál többen tanulhattak életmentő, elsősegélynyújtó ismereteket az egri kormányhivatalban tartott kurzuson. Az országban egyedülálló az a kezdeményezés, amely immár harmadik éve folyik a Heves megyei védelmi bizottság szervezésében: előbb a hivatalok dolgozóit, a pedagógusokat, most pedig a polgárőröket oktatták arra, mit kell tenni vészhelyzetben. Egerben, Gyöngyösön, Hatvanban defibrillátort is elhelyeztek. Hazánkban naponta 70 hirtelen szívhalál történik, az esetek kétharmadában a beteg gyors beavatkozással megmenthető.

Sokszor a polgárőrök érnek oda először egy baleset helyszínére, vagy ők találkoznak veszélybe került emberrel, ezért is fontos, hogy gyorsan és helyesen cselekedjenek, mielőtt a mentő odaér – tudtuk meg Szilvásvárad polgármesterétől, Szaniszló Lászlótól, aki önkéntes tűzoltó és polgárőr egy személyben. A Szalajka-völgyben az is megesik, hogy bajba kerülnek a turisták: nemrégiben a Cserepeskői-barlangban ért baleset egy német kirándulót, s ők hozták le hordágyon. Más településekhez képest Szilvásvárad szerencsés, ha van szabad kocsi, 10 perc alatt odaér a mentő Bélapátfalváról, de néha tovább kell várakozni. A szemléletet szeretnénk megváltoztatni, s arra bátorítunk mindenkit, hogy ne várjon másra, segítsen a bajban levőknek. Egy utcai rosszullétnél például emberélet múlhat az első észlelő lélekjelenlétén, határozott tenni akarásán. Váratlan helyzetekben nehéz cselekedni, de a gyors döntés és a begyakorolt, egyszerű mechanikus tevékenységek egymásutánja rengeteget segít. A laikusoktól nem várunk csodát, az ő feladatuk az, hogy a keringést mesterségesen fenntartsák mindaddig, amíg az orvos meg nem érkezik – magyarázta dr. Darvai László háziorvos, aki az egri mentőállomás rohamkocsiján is sokéves gyakorlatot szerzett. Hirtelen szívhalál, nagy vérveszteség, vízbe fúlás, szén-dioxid- vagy szén-monoxid-mérgezés, a felső légutak elzáródása – hasonló vészhelyzetben azonnal kell cselekedni, mert az életben maradás perceken múlik. Darvai doktor azt kérte: „Ne lépjünk át embertársunkon, mert nem tudjuk, hogy mi magunk vagy hozzátartozónk mikor kerül hasonló bajba.”

KÁLLAI MÁRTON FELVÉTELE (KÉPÜNK ILLUSZTRÁCIÓ)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek