Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
magyarnemzet.hu
Ki ne érezte volna már, hogy itt sajog, amott meg lüktet, netán nyilall – egyszóval fáj. Ilyenkor hajlamosak vagyunk lecsapni az első utunkba eső fájdalomcsillapító pirulára, holott a hagyományos orvoslás számos természetes és hatékony fájdalomcsillapító szert és módszert kínál. A fájdalom enyhítésének tudományába vezet be minket a Partvonal Kiadó Természetes fájdalomcsillapítás című könyve.
Életünk megkerülhetetlen része a fájdalom, üzenet, amit meg kell hallgatnunk, hiszen jelzi, hogy valami nincs rendben a szervezetünkben. Mielőtt csitítani próbálnánk, előbb az eredetét kell felderítenünk, hiszen ha csupán elkendőzzük a problémát, idővel súlyosabbá válhat.
Ki kell húznunk a szálkát, meg kell szüntetnünk a gyulladást, és így tovább. Vegyünk egy egyszerű fogfájást – hozzák fel a példát a szerzők –, ami többnyire annak a jele, hogy lyuk képződik a dentinben, közel a pulpakamrához, amelyben az ideg található. Fájdalomcsillapító segítségével megszabadulhatunk a fájdalomtól, ám nem akadályozzuk meg a fog további romlását.
Olykor időbe telik, míg eljutunk a fogorvoshoz, de addig is enyhíthetjük a kínokat néhány egyszerű praktikával: kiváló fájdalomcsillapító szer például a kakukkfű főzete. Kitisztítja a szájüreget, baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatású. (Forraljunk egy pohár vizet, adjunk hozzá egy teáskanálnyi kakukkfüvet, hagyjuk ázni 10 percig, majd szűrjük le. Öblögessünk vele naponta kétszer.)
Hathatós segítség lehet a szegfűolaj is: tegyünk egy cseppet az ujjunk hegyére, dörzsöljük be vele az ínyünket a fájó fog körül. Ismételjük meg szükség szerint.
Íme, néhány tipp a leggyakoribb fájdalmak leküzdésére: Fejfájás esetén az őszi margitvirág teája segíthet. Tegyünk egy evőkanálnyi szárított virágot egy nagy csészébe és forrázzuk le. Öt percig áztassuk, majd szűrjük le és fogyasszuk el. Ezt naponta kétszer-háromszor is megismételhetjük.
Az ősi gyógynövény, a borsmenta desztillálása során értékes esszenciális olajat nyernek, amely egyszerre gyulladásgátló, fájdalom- és görcsoldó. Cseppentsünk borsmentaolajat mindkét mutatóujjunk végére, majd dörzsöljük a fájó részre, a homlokunkra, nyakszirtünkre.
Ha a fejfájásunk kiterjedtebb, áztassunk egy kendőt hideg vízbe, cseppentsünk rá az olajból. Feküdjünk le egy nyugodt helyre, tegyük a kendőt a homlokunkra, így pihenjünk legalább 10 percig. Ha gyakorta fáj a fejünk, forduljunk orvoshoz, hogy felderítse a fájdalom eredetét.
Torokfájásra, torokgyulladásra hatásos gyógyírt kínálnak a méhek és a méhkaptár termékei, mint a mézes kakukkfűtea vagy például a propolisz: ezzel az anyaggal fertőtlenítik a szorgos kis rovarok a kaptárt, igen gazdag antibiotikus összetevőkben. Természetes propoliszt egy-két grammos adagokban vásárolhatunk. Lassan rágjunk meg egy darabot, tartsuk a szánkban 10-15 percig. Ismételjük meg naponta kétszer-háromszor.
Aki nem szereti a propolisz karakteres ízét, válasszon helyette valamilyen propoliszos terméket, például szopogatni való tablettát. A torokfájást okozhatja egyszerű irritáció, de fertőzés is, amit nem szabad félvállról vennünk, különösen, ha láz is kíséri a fájdalmat. Ilyenkor mindenképpen keressük fel a háziorvosunkat.
Az izomláz doktora a rozmaring. Kutatások kimutatták, hogy gyulladásgátlónak és fájdalomcsillapítónak is jó. Készítsünk belőle erős főzetet: fazékban forraljunk fel két liter vizet, majd adjunk hozzá 50 gramm szárított rozmaringot. Áztassuk 20 percig, majd szűrjük le. Engedjünk jó meleg fürdővizet, öntsük bele a főzetet, és áztassuk magunkat legalább 15 percig.
Miután kiszálltunk a kádból, csavarjuk be magunkat nagy fürdőlepedőbe, és feküdjünk le, hogy a növény kifejthesse a hatását. Kisebb ízületek – boka, csukló, ujjak – fájdalmát enyhíthetjük ecetes borogatással, de segíthet a vöröshagyma leve is: pépesítsünk turmixgépben egy fej hagymát, finom szitán szűrjük le a levét. Öntsük pamutkendőre, s azt tegyük a fájó ízületre.
A menstruációs fájdalmakra ősi, egyszerű, mégis hatékony megoldás egy forró vizes tömlő, mert a meleg enyhíti a görcsöket. A tárkonyt többnyire főzéshez használjuk, az olaja azonban rendkívül jó görcsoldó, egyúttal gyulladásgátló és fájdalomcsillapító hatású.
Tegyünk fel kérdéseket Olykor a fájdalom súlyos problémát is jelezhet, ezért jobb, ha felteszünk néhány kérdést, mielőtt magunk kezdjük kezelni: Hirtelen vagy fokozatosan jelentkezett a fájdalom? Visszatérő panaszról van szó? Társul hozzá láz? Egyéb tünetek – hányinger, székrekedés, orrdugulás, nátha, hallás- vagy látászavar, duzzanat vagy bőrkiütés – is jelentkeznek a fájdalommal egyidejűleg? Ha a fájdalom egyértelmű, hirtelen jelentkezik, és nem kíséri láz vagy egyéb tünet, úgy mi magunk is kezelhetjük. Ha azonban kételyeink támadnak, mielőbb keressük fel az orvosunkat!
magyarnemzet.hu
mindmegette.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
kemma.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu