Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k…rva nagy következményei lesznek”
origo.hu
A düh és az agresszió része az emberi természetnek, de meg lehet szelídíteni – állítja a szakember. Aki gyerekkorában nem tanulja meg kezelni az indulatait, felnőttként kevésbé lesz terhelhető.
Kép: Gyereknevelés pimasz huncut rossz gyerek felesel a szülőnek anya gyerekkel 2017.08.19 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Nem beszélünk róla eleget. Nagyobb tabu, mint a szexualitás. Pedig a düh, a harag és az agresszió az életünk része, csak az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e kezelni.
Nem csupán a sajátunkat, hanem a gyerekeinkét is, különösen a kamaszokét, akik sokszor olyanok, mint a hétfejű sárkány. De nem kell levágni az összes fejét, hasznosabb inkább megérteni a dühét, és megszelídíteni azt – mondta Pólus Enikő pszichológus, a Me-Se-Kö Mentálhigiénés Segítő Központ és a MESEKŐ Alapítvány megalapítója.
Düh, harag és agresszió című előadásában azt boncolgatta, a XXI. században hogyan is állunk ezekkel az érzésekkel, melyek gyakran a túlélés zálogát jelentették több évezreden keresztül.
Ha azt várjuk, hogy soha senki ne legyen dühös, indulatos, ingerült, akkor szembemegyünk az emberi természettel. Az viszont elvárható, hogy megtanuljuk kezelni: mi az, ami feldühíthet bennünket, s mi az, ami nem. Az agresszió mögött általában félelem húzódik meg.
– A jóléti társadalmakban azt gondoljuk, hogy „ezeknek a mai gyerekeknek könnyű…”; „mi bajuk lehet…”; „megvan mindenük…”; „semmi okuk arra, hogy dühösek legyenek…”. Nos, ez nem így van. A sok érzelmi teher, elvárás és nyomás miatt düh, harag, agresszió termelődik bennük, és azt sem szabad elfelejteni, hogy mindannyian hét generáció sejtmemóriáját hordozzuk magunkban, vagyis az őseink tehetetlen traumáit is cipeljük.
Gyakran előfordul, hogy a szülő nem érti, miért olyan indulatos a gyereke, hiszen otthon nem ezt látja, és alapvetően nincs is rá oka. Ha meghallgathatnánk az őseinket, sokszor magyarázatot kapnánk arra, miért is gyulladunk haragra.
Egyre magasabb azoknak a gyerekeknek a száma, akik idegrendszerileg kevésbé terhelhetők, a nagyvárosi lét pedig hatványozottan megemeli a stresszfaktort. A jó hír az, hogy a dühöt, haragot, agressziót meg lehet tanulni jól, jobban, máshogy kezelni az életünkben.
Árulkodó jelek
Amikor dühösek vagyunk, elkezdünk izzadni, a légzésünk szaporává válik, az izmaink készenléti állapotba kerülnek és megfeszülnek, vörös lesz a mellkasunk, az arcunk, mert az ereink kitágulnak, felgyorsul a szívritmus: a szimpatikus idegrendszerben benyomódik egy gomb, hogy megfelelő energiával rendelkezzünk ahhoz, hogy elkezdjünk harcolni és védekezni. Ezen a szinten az emberek nem gondolkodnak, hanem cselekszenek! Még az emésztési funkciók is lelassulnak, hogy a fókuszált figyelem kifele aktivizálódjon.
A megfelelő mederben tartva felhasználható konstruktív, teremtő alkotásra is, hiszen ilyenkor rengeteg energia termelődik gyermekben, felnőttben egyaránt – fejtegeti a szakember, majd így folytatja:
– De azt is gondoljuk végig, hogy nem is olyan régen még egy dühös gyermek kiszaladt a házból és végignyargalt a domboldalon, elhajított egy követ vagy csapott egyet a földre, és jól kikiabálta magát, aztán lenyugodott, hazament és folytatódott az élet.
Ma ezt hol tehetné meg? A nap jó részében az iskolapadban rostokol és a racionalitást uraló bal agyféltekéjét fejleszti, s muszáj folyamatosan alkalmazkodnia a világhoz abban az életszakaszban, amikor inkább kinn kellene lennie a természetben, hogy rengeteget mozogjon, spontán megfigyeljen és megküzdjön a saját énje határaival.
Fontos, hogy soha ne kérdőjelezzük meg a gyerek fájdalmát, próbáljunk neki segíteni, ha dühös valamiért – javasolja a szakember. Aki nem tanulja meg kezelni a düheit, felnőttként nem lesz terhelhető.
A düh és a harag legjobb oldása a humor. Legyünk képesek az öniróniára, s akkor járunk jól, ha ezt minél hamarabb megtanítjuk a gyerekeinknek is.
Mit tegyünk, ha dühös a gyerek?
- Maradjunk nyugodtak és következetesek, a kemény és durva válasz csak súlyosbítja az agresszióját. -Derítsük ki, mi váltotta ki a dühét. -Ne úgy vessünk véget a hiszti-rohamnak, hogy megadjuk neki, amit szeretne. Ezzel csak azt tanulja meg, hogy az érzelmi kitöréssel elérheti a célját. -Hunyjunk szemet apróbb rossz cselekedetei felett, és dicsérjük a jót. Ha mindenért szidást kap, az csak olaj a tűzre. -Legyünk következetesek, tudnia kell, mivel jár a viselkedése. -Akkor üljünk le vele beszélni és kompromisszumra jutni, ha már lenyugodott, s mi is készen állunk a higgadt „fejmosásra” és az alkukötésre.
origo.hu
astronet.hu
she.life.hu
hirtv.hu
veol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
origo.hu